« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 27 stycznia 2022 r., imieniny Angeliki, Przybysława, Ilony

Moja Ostrołęka

Aktualności

Certyfikat SSL – ochrona przed złodziejami danych

Zagrożenie cyberatakami rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że właściciele stron internetowych szukają sposobu, żeby te zagrożenia ograniczyć. Jednym z rozwiązań może być certyfikat SSL.

Warto podkreślić, że certyfikaty SSL to coraz popularniejszy sposób na zabezpieczenie strony internetowej. Nic dziwnego, że coraz więcej witryn korzysta z tego rozwiązania. Łatwo to zauważyć, gdy ich adresy zmieniane są z HTTP na HTTPS. Skoro to takie popularne rozwiązanie, należy przyjrzeć mu się bliżej i wyjaśnić, na czy polega i jakie ma zalety.

Czym jest SSL?

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest SSL (ang. Secure Socket Layer). Chodzi tutaj o protokół, którego zadaniem jest zapewnienie integralności oraz poufności danych w komunikacji internetowej. Przeważnie jest związany z protokołem HTTPS, chociaż może zabezpieczać także inne protokoły (np. POP). SSL został opracowany już w latach 90. XX wieku przez firmę Netscape. Obecnie w użyciu jest tak naprawdę nowsza odmiana SSL, czyli TLS. Nazwa SSL pozostała jednak w użyciu. Rozwiązanie te są skuteczne i to właśnie jest najważniejsze w obszarze bezpieczeństwa.

Reklama

Czym jest certyfikat SSL?

Skoro wyjaśniliśmy, czym jest SSL, trzeba teraz wyjaśnić, czym jest certyfikat SSL. Taki certyfikat jest tak naprawdę narzędziem, które pozwala skorzystać z możliwości, jakie daje protokół SSL. Certyfikat SSL pozwala na szyfrowanie połączeń między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, na którym działa strona internetowa. Tak zabezpieczone połączenie zostaje powiązane kluczem kryptograficznym wydanym przez wystawcę certyfikatu. Tak naprawdę używana jest para kluczy – publiczny i prywatny.

Jak certyfikat SSL chroni przed kradzieżą danych?

Reklama

Na czym polega ochrona z wykorzystaniem certyfikatu SSL? Codziennie wpisujemy na stronach internetowych nie tylko dane potrzebne do logowania do serwisów i usług, ale także różne dane wrażliwe. Najczęściej ma to miejsce, gdy robimy zakupy w sklepie internetowym. Wprowadzone na własnym komputerze lub smartfonie dane przesyłane są na serwer. W czasie tej transmisji może dochodzić do próby przechwycenia danych. Tutaj wkracza właśnie certyfikat SSL. Dzięki szyfrowaniu transmisji dane są zrozumiałe tylko przez odbiorcę i nie trzeba się bać, że przejmie je ktoś niepowołany.

Certyfikat SSL to prosty, tani i bardzo szybki sposób, żeby zabezpieczyć transmisję między przeglądarką użytkownika a stroną internetową. Do tego taki certyfikat ułatwia wypełnienie obowiązku RODO (szyfrowanie danych), a strony tak zabezpieczone są lepiej postrzegane przez wyszukiwarkę Google.

Artykuł sponsorowany

Odsłon: 1976
Komentarzy: 0
15:03, 16.08.2021r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Konferencje biznesowe nad morzem

Konferencje biznesowe nad morzem

Każdego roku coraz więcej firm decyduje się na konferencje biznesowe nad morzem. Wpływa na to atrakcyjność polskiego wybrzeża. Dotyczy to zarówno tamtejszych krajobrazów, jak i infrastruktury hotelowej. Wszystko to sprawia, że spotkanie w nadmorskiej lokalizacji to strzał w dziesiątkę. Na co zwrócić uwagę, organizując konferencje nad Bałtykiem?

Czym są żele energetyczne i dlaczego warto po nie sięgać?

Czym są żele energetyczne i dlaczego warto po nie sięgać?

Wybierasz się na dłuższą wycieczkę rowerową lub pieszą? A może zamierzasz na poważnie wziąć się za bieganie? Jeśli tak to koniecznie zainteresuj się żelami energetycznymi, dzięki którym będziesz mieć zawsze pod ręką zapas niezbędnej energii. Czym są jednak wspomniane żele?

Organizacja profesjonalnej konferencji - o co należy zadbać?

Organizacja profesjonalnej konferencji - o co należy zadbać?

Aby konferencja okazała się sukcesem, nie wystarczy zarezerwować salę czy zorganizować sprzęt nagłaśniający. Potrzebne będą również inne elementy, w tym choćby poczęstunek. O co jeszcze należy zadbać, aby zadowoleni byli zarówno prelegenci, jak i osoby zaproszone na prezentację?

Modne, wygodne, stylowe - jakie mogą być spodnie dla dziewczynek?

Modne, wygodne, stylowe - jakie mogą być spodnie dla dziewczynek?

Dziewczynki - te młodsze i nastolatki - o wiele chętniej chodzą w spodniach, niż sukienkach, dlatego bardzo często dziewczęce szafy wypełnione są tymi częściami garderoby. Różne fasony, kolory i materiały sprawdzają się na co dzień, w szkole i poza nią. Jakie spodnie najchętniej wybierają dziewczynki?

Toalety przenośne - rodzaje toalet i ich zastosowanie

Toalety przenośne - rodzaje toalet i ich zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić organizację imprez plenerowych bez zapewnienia zaplecza sanitarnego, dla którego toalety mobilne stają się najważniejszym elementem. Ich zastosowanie sięga daleko poza imprezy masowe - są powszechnie wykorzystywane na placach budowy, działkach, czy eventach zewnętrznych na mniejszą skalę

» Wasze komentarze

Brak komentarzy

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo