Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Energa Basket Cup: SP 10 czwarte na Mazowszu

Zakończyły się finały województwa mazowieckiego w koszykówce dziewcząt w ramach Energa Basket Cup - największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych. Czwarte miejsce w rozgrywkach zajęły zawodniczki SP 10 prowadzone przez trenera Wojciecha Zarzyckiego.

SP 10 w turnieju finałowym w Płocku wystąpiło w składzie: Theoni Anastassopoulou, Dominika Ostrowska, Aleksandra Pietrucha, Aleksandra Minota, Magdalena Samorajska, Angelika Piórkowska, Oliwia Zaurska, Justyna Zarzycka, Martyna Mościcka, Katarzyna Szczepaniak, Magda Domian, Nicole Klemendorf.

Mistrzyniami województwa zostały gospodynie turnieju – dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku, które w meczu o I miejsce pokonały koleżanki z SP 1 z Sokołowa Podlaskiego – 45:31.

Tegoroczna edycja programu Energa Basket Cup rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Do rywalizacji stanęło łącznie ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Energa Basket Cup ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa Energa.

Finały województwa mazowieckiego w kategorii dziewcząt odbyły się w dniach 18-20 maja w Płocku. W tym roku w rozgrywkach na Mazowszu w kategorii dziewcząt wzięło udział ponad 3300 młodych zawodniczek. Ostatecznie do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dziewięć najlepszych drużyn wyłonionych na drodze eliminacji gminnych, powiatowych i rejonowych spośród 281 zespołów dziewcząt z całego województwa

W finałowym turnieju w Płocku rozegrano łącznie aż dwadzieścia trzy mecze. Wszystkie dostarczyły emocji zarówno uczestniczkom zawodów jak i widzom. Drużyny dziewcząt pozostawiły mnóstwo serca na boisku, walcząc o każdą piłkę.

Mistrzynie kraju z ubiegłorocznej edycji programu – dziewczęta z SP 3 Żyrardów w meczach grupowych radziły sobie znakomicie. W meczu z SP Glinojeck ustanowiły rekord zdobytych punktów w jednym meczu w finałach wojewódzkich tegorocznych rozgrywek Energa Basket Cup w kategorii dziewcząt, zdobywając aż 98 punktów. W kolejnym dniu zmagań zawodniczki z Żyrardowa przegrały jednak jednym koszem z reprezentantkami SP 1 z Sokołowa Podlaskiego (42:44) ostatecznie zajmując trzecie miejsce w turnieju mazowieckim.

Finałowe rozgrywki na Mazowszu były jedynym i zarazem największym finałem w tej edycji programu Energa Basket Cup, który odbywał się aż przez trzy dni i w którym rywalizowało aż dziewięć najlepszych zespołów dziewcząt.

W drodze losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej oraz drugiej fazie rozgrywek zostały rozegrane mecze systemem grupowym pucharowym. Trzecia faza to walka o poszczególne miejsca w klasyfikacji końcowej województwa mazowieckiego.

W meczu o I miejsce zmierzyły się ze sobą dziewczęta z SP 21 Płock oraz z SP 1 Sokołów Podlaski. Po pierwszych dwóch kwartach dziewczęta z 21-nki prowadziły co najmniej dwudziestopunktową przewagą. W drugiej połowie meczu zawodniczki z Sokołowa zaczęły zdobywać punkty, ale nie dogoniły swoich rywalek i to gospodynie zdobyły mistrzostwo województwa mazowieckiego wynikiem 45:31.