Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Lepsi od Anglii, tylko remis (zdjęcia, wystaw noty)

Remisem 1:1 zakończyło się środowe spotkanie reprezentacja Polski z Anglią w ramach eliminacji mistrzostw świata. Biało-czerwoni zaprezentowali się w nim z bardzo dobrej strony, sprawiając lepsze wrażenie od faworyzowanych Anglików. Podopieczni Waldemara Fornalika od początku spotkania nastawili się na odbiór piłki ...

...rywalom na swojej połowie i wyprowadzanie szybkich akcji. Przez pierwsze dwa kwadranse dobrze funkcjonowała defensywa biało-czerwonych, którzy skutecznie powstrzymywali akcje rywali.

Polacy pierwszą groźniejszą sytuację stworzyli w dziewiątej minucie. Po płaskim dośrodkowaniu Jakuba Wawrzyniaka z lewej strony boiska, przed szansą stanął Kamil Grosicki, ale nie trafił w piłkę. Cztery minuty później groźnie zaatakowaliśmy prawym skrzydłem. Grosicki zagrał do wbiegającego w pole karne Łukasza Piszczka, który zdołał jedynie trącić piłkę i dobrze interweniował Joe Hart.

Wystaw noty reprezentantom Polski i Anglii  >>

W kolejnych minutach na uderzenia decydowali się Wawrzyniak i Grosicki, ale w tych sytuacjach bramkarz angielskiego zespołu nie musiał interweniować. W 28. minucie z piłką w pole karne wpadł Robert Lewandowskiego, ale z dość ostrego kąta nie potrafił celnie uderzyć.

Tymczasem w 31. minucie z prowadzenia mogli cieszyć się Anglicy, którzy wykorzystali stały fragment gry. Po dośrodkowaniu Stevena Gerrarda z rzutu rożnego, polskim obrońcom urwał się Wayne Rooney i strzałem głową nie dał szans na skuteczną interwencję Przemysławowi Tytoniowi.

Polacy starali się jeszcze atakować przed zakończeniem pierwszej połowy. Najlepszą okazję zmarnował Grosicki, który w 43. minucie otrzymał bardzo dobrze podanie od Lewandowskiego, opanował piłkę w polu karnym, ale następnie fatalnie przestrzelił. Tym samym wynik przed przerwą nie uległ już zmianie.

Druga połowa rozpoczęła się od błędy Phila Jagielki, który w ostatniej chwili naprawił jednak Johnson, uprzedzając Pawła Wszołka. W 50. minucie bardzo dobry strzał z dystansu oddał Ludovic Obraniak, ale świetnie interweniował Hart, przenosząc piłkę nad poprzeczką.

W kolejnych minutach Polacy nadal atakowali. Na bramkę Anglików uderzali Obraniak i Piszczek. Pierwszy został zablokowany, a po strzale drugiego piłka trafiła w boczną siatkę. Anglicy groźnie zaatakowali dopiero w 69. minucie, ale Dannyego Welbecka bardzo dobrze powstrzymał Tytoń.

Tymczasem kilkadziesiąt sekund później biało-czerwoni cieszyli się z wyrównującego gola. Po dobrym dośrodkowaniu Obraniaka z rzutu wolnego, pojedynek główkowy z Joleonem Lescottem wygrał Kamil Glik i wpakował piłkę do bramki. Błąd w tej sytuacji popełnił Hart, który zaliczył tzw. "pusty przelot".

W ostatnich 20 minutach nadal lepsze wrażenie sprawiali podopieczni Waldemara Fornalika, którzy dążyli do zdobycia zwycięskiego gola. W 81. minucie kolejną okazję miał Glik, ale tym razem główkował nad poprzeczką. Ostatecznie, mimo ambitnej postawy, polskiej drużynie nie udało się po raz drugi zaskoczyć rywali i mecz zakończył się podziałem punktów.

Polska - Anglia 1:1 (0:1)
0:1 Rooney 31.