Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Polska z Irlandią bez bramek

Adam Nawałka będzie musiał jeszcze poczekać na pierwsze zwycięstwo w roli selekcjonera reprezentacji Polski. W towarzyskim meczu w Poznaniu, Biało-Czerwoni bezbramkowo zremisowali z Irlandią. Po spotkaniu reprezentacji Polski przeciwko Słowacji na kadrę dowodzoną przez Adama Nawałkę spadła lawina krytyki.

Wielu znanych dziennikarzy krytykowało postawę Biało-czerwonych za starcie z Hamsikiem i spółką. We wtorkowy wieczór nastroje sympatyków zgromadzonych na obiekcie przy Bułgarskiej miały być znacznie bardziej optymistyczne. Przyczynić się miał do tego między innymi Piotr Ćwielong, który na Inea Stadionie otrzymał szansę debiutu w reprezentacji. Jednak nie tylko gospodarze wyszli do swojej batalii w odmienionym składzie, bo rotację w swoim zestawieniu zaordynował również Martin O'Neill, który w przeciwieństwie do potyczki z Łotwą zmienił siedmiu piłkarzy.

Pierwszy kwadrans gry był niezwykle chaotyczny. Goście z Irlandii urządzili sobie małe polowanie na polskich piłkarzy aż pięć razy faulując ich w pierwszych piętnastu minutach i można powiedzieć, że było to średnia ścinawka. Chociaż podopieczni Adama Nawałki wznawiali grę ze stałych fragmentów gry, to niewiele z nich wynikało. Wyraźnie zagubiony w ofensywie był Robert Lewandowski, który we wtorkowy wieczór zaliczył swój sześćdziesiąty występ w biało-czerwonych barwach i jednocześnie zadomowił się w Klubie Wybitnego Reprezentanta Polski. Niemniej był waleczny, lecz na pewno nie niebezpieczny – jak to widniało kiedyś na pamiętnym autobusie reprezentacji.

W 21. minucie wyspiarze byli blisko objęcia prowadzenia. Po podaniu Stokes'a w klarownej okazji do zdobycia bramki znalazł się Aiden McGeady. Niemniej strzał zawodnika Spartaka Moskwy zatrzymał się na bocznej siatce się bramki strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego. Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzałem głową skierować piłkę do polskiej bramki próbował Kelly, ale piłka przeleciała obok prawego słupka.

Osiem minut przed końcem pierwszej połowy miała miejsce sytuacja, która jest na porządku dziennym w halach siatkarskich. Jednak na pewno nie na murawie boiska piłkarskiego. Po podaniu w kierunku Lewandowskiego piłkę ręką niczym Paweł Zagumny przechwycił John O'Shea. Niemniej arbiter spotkania wykazał się wyrozumiałością i pokazał byłemu obrońcy Manchesteru United tylko żółtą kartkę. Tuż przed zejściem piłkarzy na przerwę bliski zdobycia bramki był Robert Lewandowski, ale zabrakło mu odrobinę szczęścia i ostatecznie pierwsza część gry zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron nie było efektów przemówienia trenera w szatni. W dalszym ciągu gra gospodarzy była daleka od oczekiwań. Na nic się zdawały głośne okrzyki kibiców: "My chcemy gola", ponieważ piłkarze nie byli w stanie tego zmienić. W 65. minucie gry niemoc w swojej grze wyraził Michał Pazdan, który ostrym wejściem w nogi Waltersa zasłużył z marszu na czerwoną kartkę. Rozjemca spotkania postanowił jednak oszczędzić gracza Jagiellonii i ukarał go żółtym kartonikiem.

Szesnaście minut przed końcem meczu niezłą okazję na zdobycia upragnionej bramki miał Piotr Ćwielong. 27-letni zawodnik otrzymał piłkę przed linia pola karnego i próbował oddać strzał. Jednak fatalnie skiksował i cała akcja spełzła na niczym.

Szału nie było, bo nie mogło być. Reprezentacja Polski mimo że walczyła i pozostawiła serce na murawie to nie zdołała zdobyć chociażby jednej bramki w dwóch meczach towarzyskich. Chociaż reklamy na bandach okalających murawę przedstawiały niejednokrotnie: "wyróżnij się", to żaden z piłkarzy chyba przeoczył ta prośbę i mecz z Irlandią reprezentacja Polski zakończyła z rezultatem 0:0.

Kurtynę milczenia należy spuścić nad organizacją meczu towarzyskiego w Poznaniu przeciwko Irlandii. Po zmianie stron stron miała miejsce nieprzyjemna sytuacja na trybunie prasowej. Kibice, którzy zapłacili za bilety mieli wskazane na nich miejsca, które w praktyce były przeznaczone dla dziennikarzy. Chociaż ochrona znajdująca się na trybunach próbowała interweniować, to dwaj kibice zdołali wywalczyć swoje i wysłali jednego z dziennikarzy irlandzkich na inne miejsce. Kilku fanów nie było jednak na tyle zaborczych, aby walczyć o swoje i pozwolili dziennikarzom w spokoju pracować. Jednak spotkanie musieli śledzić na stojąco. W każdym razie organizator meczu na pewno pochwał za to nie dostanie.

Polska - Irlandia 0:0

Polska: Szczęsny - Celeban, Szukała, Kowalczyk, Marciniak - Błaszczykowski (89. Robak), Pazdan, Mączyński (59. Jodłowiec), Sobota (81. Brzyski), Ćwielong (81. Olkowski) - Lewandowski (59.Teodorczyk)