« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 25 września 2020 r., imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Moja Ostrołęka

Aktualności

Historyczny Bal Mistrzów Kolarskich

To było niezapomniane spotkanie pełne wzruszeń. W Warszawie odbył się pierwszy, historyczny Bal Mistrzów Kolarskich. Głównym punktem wyjątkowej Kolarskiej Gali było uroczyste przedstawienie "Złotej" Dziesiątki Polskich Kolarzy Wszech Czasów.


Niespodzianki nie było. W tej prestiżowej klasyfikacji triumfował Ryszard Szurkowski, dwukrotny wicemistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.

 

Takiego wydarzenia w dziejach polskiego kolarstwa jeszcze nie było. Bal Mistrzów Kolarskich zgromadził sławy polskiego kolarstwa. W sali Warszawskiego Domu Technika NOT pojawili się m.in. Ryszard Szurkowski, Czesław Lang, Dariusz Baranowski, Lechosław Michalak, Zbigniew Szczepkowski, Marian Więckowski, Jan Kudra, Józef Gawliczek, Franciszek Surmiński i Eligiusz Grabowski. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Mieczysław Jachacy (właściciel warszawskiej Restauracji "Avangarda") i Grzegorz Wajs (organizator Memoriału Stanisława Królaka i Poland Bike Marathon).

 

- Marzyłem o takim Balu od kilkunastu lat – mówił wzruszony Mieczysław Jachacy, były kolarz nazywany „mistrzem kucharskim wśród mistrzów kolarskich. – Bal Mistrzów Kolarskich stworzyliśmy wspólnie z Grzegorzem Wajsem i chcemy organizować takie wydarzenie co roku w karnawale. Co roku inna będzie formuła konkursu.

 

- Taki Bal integrujący środowisko kolarskie jest niezwykle potrzebny – ocenił Grzegorz Wajs, były kolarz zawodowy. – Dziś bawią się kolarskie gwiazdy sprzed lat, ale również amatorzy "dwóch kółek" oraz kibice kolarstwa. Co roku na przełomie stycznia i lutego będziemy spotykać się na Balu Mistrzów Kolarskim w Warszawskim Domu Technika NOT.

 

Podczas pierwszego Balu Mistrzów Kolarskich poznaliśmy "Złotą" Dziesiątkę Polskich Kolarzy Wszech Czasów, wybraną przez kapitułę z redaktorem Bogdanem Tuszyńskim na czele. W tym roku wybór dotyczył wyłącznie mistrzów kolarstwa szosowego. Jednogłośnie Kolarzem Wszech Czasów został uznany Ryszard Szurkowski.

 

- Chciałbym bardzo podziękować organizatorom – mówił wzruszony "Mistrz" Szurkowski. - Jachacy i Wajs spisali się na medal. Zrobili to, o czym od lat marzyło środowisko kolarskie. W końcu Warszawa ma Bal Mistrzów Kolarskich z prawdziwego zdarzenia. To niezwykłe uczucie móc spotkać się ponownie z takimi mistrzami sprzed lat, jak Więckowski, Kudra, Gawliczek, czy Surmiński.
 

W mistrzowskiej Złotej Dziesiątce Polskich Kolarzy Wszech Czasów znaleźli się: Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Lech Piasecki, Zenon Jaskuła, Czesław Lang, Janusz Kowalski, Joachim Halupczok, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki i Dariusz Baranowski.

 

Honorowe wyróżnienia otrzymali Stanisław Królak, Eligiusz Grabowski i Marian Więckowski. Kolarskie Gwiazdy błyszczały również na parkiecie. Kilka pokoleń mistrzów bawiło się do białego rana. W sumie I Bal Mistrzów Kolarskich zgromadził 200 osób. Patronem honorowym wydarzenia był Polski Związek Kolarski, a patronat medialny sprawowały TVP Warszawa i portal NaSzosie.pl.

 

Relacja z imprezy w TVP Warszawa

Odsłon: 2928
Komentarzy: 1
17:35, 28.01.2014r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Wasilewska i Jarkowski mają mocną nogę!

Wasilewska i Jarkowski mają mocną nogę!

Początek sezonu nie był łaskawy dla żadnej dyscypliny, czyli ten dla kolarzy, który miał się rozpocząć w połowie kwietnia. Szalejąca na całym świecie pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wszystkich. Króciutki cykl wyścigów szosowych postanowiło zorganizować na Mazowszu Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów.

Karczewski dotarł do mety bez... kierownicy (zdjęcia)

Karczewski dotarł do mety bez... kierownicy (zdjęcia)

Na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie odbyły się mistrzostwa Polski w kolarstwie MTB XCO. Wśród startujących nie mogło zabraknąć przedstawicieli KK24h, którzy pokonali taką samą trasę, co dzień później zawodnicy elity. Z przygodami zmagania zakończył Marek Karczewski.

 

Michał Ciecierski pokonał rowerem 733 km w 24 godziny!

Michał Ciecierski pokonał rowerem 733 km w 24 godziny!

Zawodnik z naszego regionu pobił rekord trasy podczas IV edycji Wysokomazowieckiego 24-godzinnego Maratonu Rowerowego. Michał Ciecierski reprezentujący barwy KK24h przed rokiem w tym samym czasie pokonał 684 km i zajął drugie miejsce. W tegorocznej edycji poprawił się o 49 km i wygrał z ogromną przewagą.

Znamy mistrzów rowerów

Znamy mistrzów rowerów

Sportowe Wakacje w Mieście organizowane przez Miasto Ostrołęka to również rywalizacja na rowerach. Śmiałkowie wzięli udział w wyścigu australijskim o puchar Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki Wojciecha Zarzyckiego. Kto został mistrzem? Wszystkim towarzyszyła piękna pogoda, sportowa rywalizacja, a przede wszystkim świetna zabawa.

V Kolarski Wyścig Australijski. Weź udział

V Kolarski Wyścig Australijski. Weź udział

Już po raz piąty w ramach wakacyjnej oferty dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych zostanie przeprowadzony Kolarski Wyścig Australijski. Głównym celem imprez jest popularyzacja kolarstwa i popularyzacja zdrowego trybu życia wśród mieszkańców miasta.

» Wasze komentarze

Marek @ 09:17, 01.02.2014r. IP: *.*.110.108

Pamiętam chwile z młodości gdy grałem w kapsle z rysunkiem Ryszarda Szurkowskiego i numerkiem 6 w koło bloku z chłopakami.
Gratulacje dla pana Ryszarda !!!

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo