Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

VI etap Lotto Poland Bike Marathon za nami

Podwarszawska gmina Nadarzyn drugi raz znalazła się na mapie Poland Bike. W zeszłorocznym debiucie była areną rywalizacji w formule XC. Tym razem w Lasach Młochowskich wokół Nadarzyna amatorzy "dwóch kółek" mieli okazję sprawdzić się na znacznie dłuższych dystansach.

Szósty etap LOTTO Poland Bike Marathon 2014 zgromadził na starcie w zabytkowym Parku Pałacowym w Młochowie imponującą liczbę 800 miłośników jazdy na rowerach górskich. Rewelacyjna frekwencja i bardzo mocna obsada. W kolarskim peletonie można było zobaczyć m.in. Dariusza Baranowskiego, 3-krotnego zwycięzcę Tour de Pologne, a wśród kibiców – Lechosława Michalaka, mistrza Polski z 1977 roku.

Starterem honorowym wyścigów był Janusz Grzyb, wójt gminy Nadarzyn.

- Gmina Nadarzyn stawia na sport i rowerową rekreację. Wróciliśmy tu z wielką przyjemnością - mówił Grzegorz Wajs, były kolarz zawodowy i organizator LOTTO Poland Bike Marathon. – Wytyczyliśmy nową trasę w Lasach Młochowskich, stosunkowo łatwą i przyjemną. Absolutnie dla każdego. Taką, która pozwoli złapać też nieco oddechu przed drugą częścią sezonu, bo w Nadarzynie osiągnęliśmy półmetek tegorocznej rywalizacji.

Na najdłuższym dystansie MAX (46 km) zwyciężył Bartosz Banach (Hotel Cztery Brzozy Apteka Gemini). Jeden z najlepszych polskich kolarzy górskich wyprzedził Tomasza Szalę (Airbike.pl Rocky Mountain) i Grzegorza Maleszkę (Dachland Olsztyn). Dariusz Baranowski finiszował na 50 pozycji, a w swojej kategorii wiekowej został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Wśród kobiet wygrała Krystyna Żyżyńska-Galeńska, przed Moniką Wroną (obie z Mybike.pl) i Justyną Zawistowską (BDC Retro MTB Team). Dystans MINI (27 km) najszybciej pokonali zawodnicy TRW Cloudware Team. Zwyciężył Michał Kostrzewa, a drugi był debiutujący w nowych barwach klubowych Kamil Kuszmider. Trzecią lokatę wywalczył Michał Dobrzyński (Rowerek.eu Grupa DSF Maxxis Team). W gronie kobiet triumfowała Magdalena Dąbrowska (New Age Fitness SklepRowerowy.pl), przed Katarzyną Skurą (Kolarski.eu Team) i Magdaleną Chmielewską (Warszawski Klub Kolarski).

Na trasie FAN (7,5 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach gminy Nadarzyn w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Mateusz Jakubiuk z Międzyrzeca Podlaskiego, przed Kacprem Szabłowskim (KK24h/BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) i Dominikiem Kucharkiem (RKS Family Active). Rywalizację dziewcząt wygrała Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin), przed Oliwią Ołdak (RKS Family Active) i Weroniką Janicką (SK Bank Team). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie w Parku Pałacowym w Młochowie jeździły dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej triumfował TRW Cloudware Team, przed Mybike.pl i BDC Retro MTB Team. Klasyfikację rodzinną wygrali Lachowie, przed Kuszmidrami i Pomorskimi. W punktacji Omnium Poland Bike prowadzenie wśród mężczyzn zachował Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team), a w gronie kobiet nową liderką została Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team).

Emocje były również... po zawodach. A to za sprawą wyjątkowego pokazu Marka Długołęckiego. Wicemistrz świata i mistrz Europy w bikejoringu udowodnił na czym polega współpraca kolarza z psem, zaprzęgniętym do roweru. Efektowna i szybka jazda duetu Marek – Mona wzbudziła aplauz widowni i była dobrą promocją bikejoringu. Na koniec odbyła się dekoracja na scenie z udziałem wójta gminy Nadarzyn Janusza Grzyba oraz wybitnych kolarzy Dariusza Baranowskiego i Lechosława Michalaka. Było mnóstwo nagród i tradycyjne losowanie upominków wśród wszystkich uczestników imprezy.

Esprit

Najbliższe kolarskie emocje już w niedzielę, 29 czerwca w Urlach koło Jadowa. Tego dnia zostaną zorganizowane VII Drużynowe Mistrzostwa Polski MTB Amatorów. To niezwykle widowiskowa konkurencja. Biorą w niej udział w niej 3-4 osobowe ekipy, startujące w 60-sekundowych odstępach. A kolejny, siódmy etap LOTTO Poland Bike Marathon odbędzie się 6 lipca w Wąchocku.