Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Mundial: Anglia ostatnim ćwierćfinalistą!

Gareth Southgate
(fot. Vladimir Pesnya / Sputnik/ Hepta / Sport Pictures)

Konkursu jedenastek potrzebowali Anglicy, by pokonać w ostatnim spotkaniu 1/8 finału mistrzostw Świata Kolumbię. Podopieczni Garetha Soutghate'a długo prowadzili po trafieniu Harry'ego Kane'a, ale w doliczonym czasie gry wyrównał Yerry Mina.

Synowie Albionu przełamali jednak trwającą od 1990 roku klątwę i po serii rzutów karnych zameldowali się w ćwierćfinale! Na pierwszą sytuację trzeba było poczekać kwadrans - po silnym dośrodkowaniu Trippiera z prawej strony pola karnego, nieznacznie pomylił się Kane. Dopiero trzy minuty przed przerwą kibice mogli ponownie podnieść się z krzesełek, ale uderzenie Trippiera z rzutu wolnego przeleciało obok słupka.

Harry Kane - król jedenastek
Dziesięć minut po zmianie stron prowadzenie objęli Synowie Albionu, a w centrum uwagi ponownie znalazł sie Harry Kane. Napastnik Tottenhamu został najpierw powalony w polu karnym przez Carlosa Sancheza, po czym trafił do siatki z jedenastu metrów. Była to już szósta bramka Kane'a na tym mundialu, a trzecia z rzutu karnego. Anglicy próbowali ruszyć za ciosem i pięć minut później byli bliscy zdobycia drugiego gola - po dośrodkowaniu Trippiera, niecelnie główkował jednak Alli. W 81 minucie pierwszą klarowną sytuację wykreowali sobie Kolumbijczycy, ale błędu Walkera nie wykorzystał Cuadrado.

Emocjonująca końcówka

W ostatnich minutach sporą przewagę osiągnęli Kolumbijczycy, co nie przekładało się jednak na sytuacje podbramkowe. W doliczonym czasie gry, Los Cafeteros przedłużyli swoje nadzieje - najpierw, fantastyczne uderzenie Uribe sparował Pickford, ale po dośrodkowaniu Cuadrado z rzutu rożnego, do wyrównania doprowadził niezawodny w tym turnieju, Yerry Mina.

W dogrywce obie drużyny grały zachowawczo, skupiając się głównie na zamknięciu dostępu do własnej bramki. W 105 minucie okazję miał jednak Falcao, który nie trafił głową w bramkę, natomiast siedem minut później, płaski strzał Rose'a minął słupek po niewłaściwej stronie.

Cała relacja w portalu Goal.pl.

Kolumbia - Anglia 1:1 (0:0, 1:1, 1:1), rzuty karne: 3:4

Kolumbia: Ospina - Mojica, D. Sanchez, Mina, Arias (116. Zapata) - Lerma (62. Bacca), C. Sanchez (79. Uribe), Barrios - Quintero (88. Muriel), Cuadrado - Falcao

Anglia: Pickford - Maguire, Stones, Walker (113. Rashford) - Young (102. Rose), Lingard, Henderson, Alli (81. Dier), Trippier - Kane, Sterling (88. Vardy)

Szwecja - Szwajcaria 1:0

Relacje z wszystkich meczów mundialu dostępne w portalu Goal.pl.  Mecze ćwierćfinałowe zostały zaplanowane w dniach 6-7 lipca (piątek, sobota). Urugwaj zagra z Francją, Brazylia z Belgią, Szwecja z Anglią, a Rosja z Chorwacją