Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Mundial: Chorwacja lepsza od Rosji w karnych!

Piłkarze kadry Chorwacji wygrali w ćwierćfinale mistrzostw świata w Rosji z reprezentacją gospodarzy po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1. W dogrywce obie ekipy także strzeliły po jednej bramce. Emocji nie zabrakło w rzutach karnych.

Jak wyglądała ta potyczka? Gracze kadry narodowej Chorwacji mogli objąć prowadzenie w siódmej minucie, ale Akinfiejew nie dał się zaskoczyć Rebiciowi. Chwilę potem Vida uderzył ponad bramką po rzucie rożnym wykonywanym przez gości. W 28 minucie dobrą centrą popisał się Vrsaljko, ale Perisić nie przymierzył dokładnie i cały czas mieliśmy bezbramkowy remis.

Zmieniło się to w 31 minucie, kiedy to fantastycznie z dystansu huknął Czeryszew. Subasić tylko odprowadził piłkę wzrokiem, która zatrzepotała w jego bramce. Chorwaci zdołali jednak szybko odpowiedzieć. Wszystko rozpoczęło się od dobrego podania Mandzukicia, z którego skorzystał Kramarić. Mieliśmy 1:1 i nadzieje na wiele emocji po zmianie stron.

W 52 minucie do przewrotki złożył się strzelec gola dla Chorwacji. Uderzył ładnie, ale zbyt słabo, żeby zaskoczyć golkipera gospodarzy. W 60 minucie Chorwaci byli bardzo blisko objęcia prowadzenia. Perisić uderzył jednak tylko w słupek bramki Rosji i cały czas mieliśmy bramkowy remis. W 72 minucie Rosjanie w końcu zagościli w polu karnym rywali. Na wrzutkę zdecydował się Fernandes, ale Jerochin uderzył głową ponad poprzeczką bramki Chorwatów.

W 77 minucie po raz kolejny zakotłowało się w polu karnym gospodarzy. Uderzenia Modricia i Vrsaljko zostały jednak zablokowane, a próba Mandzukicia była niecelna. W 101 minucie Chorwaci mieli rzut rożny. Vida sprytnym uderzeniem pokonał Akinfiejewa i dał gościom prowadzenie. W 112 minucie Subasić dobrze obronił uderzenie Kuzjajewa, który próbował zaskoczyć go strzałem z dystansu.

W 115 minucie Rosjanie wyrównali, a na listę strzelów wpisał się Fernandes. W 119 minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się Zobnin, ale Subasić był na posterunku. O wszystkim musiały zadecydować "jedenastki".

Jak przebiegały rzuty karne? W pierwszej serii Smołow został zatrzymany przez Subasicia, a pewnie trafił Brozović. Następnie Dzagojew trafił, a swojej próby nie wykorzystał Kovacić. Potem spudłował Fernandes, a Modrić pokonał Akinfiejewa. W czwartej serii nie pomylili się Ignaszewicz i Vida. W ostatniej kolejce trafili Kuzjajew i Rakitić. Finalnie Chorwaci wygrali zatem 4:3 w karnych.