« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 29 października 2020 r., imieniny Euzebii, Wiloletty, Narcyza

Moja Ostrołęka

Aktualności

Obiekty sportowe dostępne od 4 maja. Ministerstwo Sportu odpowiada na szereg pytań z tym związanych

Od 4 maja na obiekty sportowe o charakterze otwartym będą mogli wrócić sportowcy. Jednak treningi będą mogły zostać przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Ministerstwo Sportu odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące szczegółów korzystania z obiektów.


W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wytycznych oraz informacji jak należy rozumieć zapowiedź możliwości prowadzenia zajęć na obiektach w ramach zewnętrznej infrastruktury o charakterze otwartym, Ministerstwo Sportu opublikowało zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podstawą prawną na tym etapie będzie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt prawny jest obecnie procedowany.

Reklama

Poniżej zamieszczamy zbiór najczęściej zadawanych w tym kontekście pytań oraz odpowiedzi na nie przygotowane.

Ile osób może przebywać na kompleksie boisk które są od siebie oddzielone ale wszystkie funkcjonują w ramach jednego obiektu?
Obowiązujący limit uczestników na każdym boisku to 6 osób plus osoba prowadząca zajęcia. Limit dotyczy jedynie osób korzystających z obiektu. Nie dotyczy on osób niezbędnych do jego obsługi.

Czy na kompleksie typu Orlik, gdzie są dwa boiska, możliwe jest uczestnictwo dwóch grup po 6 osób jednocześnie?
Tak, jest to możliwe, są to dwa oddzielne boiska.

Czy będzie można uprawiać sport na obiekcie przeznaczonym do siatkówki plażowej?
Tak, taki obiekt stanowi boisko wielofunkcyjne w rozumieniu rozporządzenia.

Czy możliwe jest dzielenie pełnowymiarowego boiska na mniejsze boiska i prowadzenie zajęć dla 6 osób na każdym z nich?
Nie ma takiej możliwości. Limit dotyczy jednego boiska, niezależnie od jego rozmiarów. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w kolejnych etapach odrażania sportu możliwa będzie zmiana limitów.

Czy stadion posiadający boisko piłkarskie oraz bieżnię lekkoatletyczną można traktować jako dwa obiekty?
Jest to 1 obiekt, czyli jednorazowo na obiekcie może przebywać maksymalnie 6 osób ćwiczących plus osoba prowadząca zajęcia.

Czy możliwe będzie korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu?
Korzystanie z siłowni plenerowych nie jest dopuszczone. Możliwe jest natomiast korzystanie z siłowni, które są częścią obiektu sportowego wymienionego w rozporządzeniu (np. stadionu) pod warunkiem spełnienia obowiązków nałożonych na podmiot zarządzający.

Czy można udostępnić obiekty otwarte, które są bez dozoru?
Nie ma możliwości udostępniania obiektów bez zapewnienia wymogów określonych w rozporządzeniu (np. weryfikacja liczby osób, dezynfekcja, zapewnienie piętnastominutowych odstępów w korzystaniu z obiektów przez następne grupy korzystających).

Ile osób może przebywać jednocześnie na korcie tenisowym, czy można grać w debla?
Maksymalny limit osób na korcie tenisowym określono na 4, plus osoba prowadząca zajęcia.

Czy trybuny przylegające do boiska można traktować jako odrębny obiekt, którego dotyczy limit przebywających tam osób?
Trybuny nie mogą być traktowane jako osobny obiekt.

Czy można prowadzić treningi na halach piłkarskich, w których ściany zostaną otwarte?
Obecne przepisy umożliwiają korzystanie z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Hala z częściowo otwartymi ścianami się do niej nie zalicza.

Od kiedy będzie można korzystać z pływalni?
W chwili obecnej nie ma takiej możliwości. W kolejnych etapach rozważane jest umożliwienie korzystania między innymi z pływalni. Terminy realizacji poszczególnych etapów są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

Czy możliwe jest prowadzenie zajęć na terenach otwartych (parki itp.) z grupami wyposażonymi w sprzęt indywidualny?
Na terenach otwartych (takich jak parki czy las) obecnie nie ma zakazu uprawiania aktywności fizycznej (procedowana zmiana nic nie zmienia w tym zakresie). Jeżeli prowadzenie zajęć indywidualnych byłoby możliwe przy zachowaniu innych ograniczeń (np. co do ruchu pieszych, obowiązku zakrywania ust i nosa) to już obecnie jest to dozwolone.

Czy możliwe jest powiększenie liczby osób w grupie w przypadku gier zespołowych do 8?
W rozporządzeniu limit osób korzystających z otwartych obiektów sportowych określono na 6 plus osoba prowadząca zajęcia. Sukcesywnie w zależności od sytuacji epidemiologicznej możliwe będzie znoszenie limitów w tym zakresie.

Reklama

Czy osoby przebywające na obiektach otwartych muszą nosić maski ochronne?
Przebywając na obiekcie nie ma obowiązku zakrywania twarzy (dotyczy to osób uprawiających sport i osoby prowadzącej zajęcia). Należy mieć na względzie obowiązek zasłaniania twarzy podczas przemieszczania się na obiekt.

Czy dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i grupie, dotyczy także takich elementów jak bramki do piłki nożnej czy ręcznej, kosze do koszykówki, słupki do siatkówki, bieżnia, siatki na korcie tenisowym. Pachołki i pomoce trenerskie, furtki i klamki wejściowe?
Dezynfekcji podlegają przede wszystkim przedmioty mające bezpośredni kontakt z osobami, które go użytkują.

Czy można korzystać ze ścianki wspinaczkowej stojącej na otwartej przestrzeni?
Tak, jeśli znajduje się ona na terenie wyodrębnionego, otwartego obiektu wymienionego w rozporządzeniu np. stadionu lub boiska. Nie dotyczy to takich obiektów takich jak parki linowe. 

Czy możliwa jest organizacja zajęć w sportach wodnych (żeglarskich, kajakarskich, wioślarskich)?
Tak, przy zachowaniu zasady, że z jednej łódki czy kajaka będą korzystać jednocześnie nie więcej niż dwie osoby (wyjątek dla osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie np. rodzice z dziećmi wtedy limit 2 osób nie obowiązuje).

Czy istnieje limit jednostek pływających przebywających jednocześnie na obiekcie wodnym podczas prowadzenia zajęć sportowych?
Nie ma limitu liczebności jednostek pływających na danym obiekcie wodnym. Ograniczenie w tym zakresie może wprowadzić regulaminem wewnętrznym właściciel/administrator obiektu wodnego. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu się o do obowiązujących zasad sanitarnych po zejściu na ląd.

Czy możliwa jest organizacja spływów kajakowych?
Przepisy nie określają formy organizacyjnej prowadzonych aktywności. Odnoszą się natomiast do liczby osób mogących korzystać z jednego kajaka. Ostateczna decyzja dotycząca organizowanych aktywności należy do organizatora i musi być zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Czy zajęcia mogą być prowadzone dla dzieci poniżej 13 roku życia?
Możliwość udostępnienia otwartych obiektów sportowych nie jest ograniczona limitem wieku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami dziecko w wieku do 13. lat może dotrzeć na obiekt tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub innej osoby pełnoletniej.

Czy możliwe jest prowadzenie treningów w bliskim kontakcie?
Zalecane jest zachowywanie możliwie najczęściej dystansu przy uprawianiu sportu na otwieranych obiektach. Analogicznie jak przy np. przemieszczaniu się i bezpiecznych odstępach 2 metrowych.

Czy możliwe jest organizowanie zawodów/turniejów oraz innych przedsięwzięć o podobnym charakterze realizowanych w obszarze sportu powszechnego na obiektach otwartych?
W chwili obecnej nie ma takiej możliwości. Plan zakłada umożliwienie organizacji imprez sportowych na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności w IV etapie "odmrażania" sportu.

Kto to jest uprawiony do udostępniania obiektu? 
Jest to podmiot (osoba prawna lub fizyczna) uprawniona do dysponowania obiektem - właściciel albo zarządca (jeśli został ustanowiony) lub podmiot działający w jego imieniu. Nie jest to trener czy osoba prowadząca zajęcia.

W jaki sposób zarządca obiektu ma weryfikować osoby korzystające z obiektu o charakterze otwartym? Czy w związku z tym ma on obowiązek gromadzenia danych osobowych?
Weryfikacja dotyczy liczby osób przebywających na obiekcie otwartym. Nie zawiera obowiązku gromadzenia danych osobowych.

Czy możliwe jest przeprowadzenie zawodów wędkarskich?
Nie jest możliwe. Działalność sportowa w rozumieniu PKD 93 możliwa jest tylko na otwieranych obiektach sportowych i w formie lig - na zasadach wymienionych w rozporządzeniu. Na obecnym etapie możliwość organizacji współzawodnictwa sportowego dotyczy jedynie ligi zawodowej działającej w najwyższej klasie rozgrywkowej piłce nożnej oraz ligi zawodowej działającej w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym (bez udziału publiczności).

Czy możliwe jest prowadzenie działalności polegającej na wypożyczaniu sprzętu wodnego?
Tak, jest możliwe.


Esprit

Korzystanie z obiektów sportowych o charakterze otwartym będzie możliwe jedynie pod warunkiem, że podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu: weryfikuje liczbę osób korzystających z obiektu lub sprzętu, wyłącza możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą), zapewnia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego, dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających, zapewnia piętnastominutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi grupami korzystających lub w inny sposób ogranicza kontakt między grupami korzystających. Dodatkowo osoby korzystające z obiektu lub sprzętu są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt.

Odsłon: 7901
Komentarzy: 4
08:49, 02.05.2020r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Zadbaj o swoje zdrowie, jak i swojego podopiecznego, za pośrednictwem pasów do trekkingu z psem

Zadbaj o swoje zdrowie, jak i swojego podopiecznego, za pośrednictwem pasów do trekkingu z psem

Dogtrekking jest aktywnością, która z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jest to dyscyplina sportu, w której organizowane są zawody, ale sprawdza się także jako rekreacyjna i nieco bardziej aktywna forma spaceru ze swoimi czworonogami. Jak to działa?

Prezes chodzi w złocie. Janczewski mistrzem (zdjęcia)

Prezes chodzi w złocie. Janczewski mistrzem (zdjęcia)

Dwójka reprezentantów UKS Atleta Ostrołęka wystartowała w XXX Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Masters w podnoszeniu ciężarów. W Piekarach Śląskich nasi przedstawiciele sięgnęli po złote medale. Z tytuły najlepszych cieszyli się: Justyna Niedzwiecka - mistrzyni Polski z 2019 roku, pięciokrotna rekordzistka Polski oraz Karol Janczewski - srebrny medalista mistrzostw z 2016 i 2019 roku.

Duszak z podwójnym złotem. Staśkiewicz z brązem

Duszak z podwójnym złotem. Staśkiewicz z brązem

W ubiegły weekend odbył się Top Master Kobyłka Teqball - pierwszy z czterech turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata. Z każdego kraju wyłaniana jest osoba bądź para poprzez największą ilość zgromadzonych punktów, która będzie reprezentować nasz kraj na najbliższym mundialu.

 

UKS Atleta Ostrołęka jest mocny (zdjęcia)

UKS Atleta Ostrołęka jest mocny (zdjęcia)

W minioną sobotę w Siedlcach odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego młodzików, juniorów młodszych oraz juniorów w podnoszeniu ciężarów. Podopieczni Władysława Niedźwieckiego spisali się bardzo dobrze. Wywalczyli drugie i trzecie miejsce w rywalizacji grupowej oraz pięć medali w zmaganiach indywidualnych.

 

Niedzwiecka z mistrzostwem i rekordem!

Niedzwiecka z mistrzostwem i rekordem!

Zawodniczka rodem z Obierwi wywalczyła tytuł najlepszej zawodniczki w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Masters 2020 w podnoszeniu ciężarów. W Piekarach Śląskich nie miała sobie równych. 42-latka wygrała swoją kategorię, chociaż nie osiągnęła rekordu życiowego, jaki miała plan na te zawody.

» Wasze komentarze

m2 @ 09:21, 03.05.2020r. IP: *.*.182.85

Czyli na stadionie, który ma 7000 - 8000 m2 może być 7 osób, to jest 1000 m na osobę. To tak jakby w całym Kauflandzie mogło przebyć 7 osób.

Heniek @ 08:16, 07.05.2020r. IP: *.*.183.147

A ja się pytam jakie jest stanowisko Narwii odnośnie dokończenia sezonu 2019/2020

Kazik @ 16:49, 11.05.2020r. IP: *.*.96.23

A Miasto Ostrołęka do dnia dzisiejszego to jest 11,05,2020 nie wydało pozwolenia na otwarcie obiektów sportowych (czemu).

Oburzony @ 09:20, 13.05.2020r. IP: *.*.5.141

Dokładnie, dlaczego w Ostrołęce obiekty sportowe nadal są zamknięte???????

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo