« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 16 lipca 2020 r., imieniny Mariki, Benity, Dzierżysława

Moja Ostrołęka

Aktualności

Pierwsze medale ostrołęczan w mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Poznaj historię

Na pierwszym planie Paweł Woroncow, a w tle Marek Mierzejewski
Na pierwszym planie Paweł Woroncow, a w tle Marek Mierzejewski
(fot. archiwum prywatne/UKS Siódemka Ostrołęka)

UKS Siódemka Ostrołęka podzielił się lokalną historią lekkiej atletyki. Przypomniano o pierwszych ostrołęckich medalistach mistrzostw Polski. Na pierwszy krążek Ostrołęka czekała do 1976 roku, kiedy to złoty medal w oszczepie wywalczyła Barbara Kulesza.


- Lekkoatletyka w zorganizowanej formie powstała w Ostrołęce pod koniec 1969 roku, za sprawą trenera Wincentego Rybaczyka, który będąc nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym (dziś I LO - przyp. red.) założył klub przy Międzyzakładowym Klubie Sportowym - wyjaśnia UKS Siódemka Ostrołęka.

Reklama

Trener Rybaczyk zajmował się wszystkimi konkurencjami biegowymi, a wkrótce potem dołączył do niego Andrzej Zadrożny, który zajął się szkoleniem w konkurencjach technicznych.

Sekcja lekkiej atletyki istniała przy klubie MZKS (od 1976 MZKS Narew) nieprzerwanie do 1978 roku, ale w 1977 roku powstała także sekcja LA w Wojewódzkim Ludowym Klubie Sportowym "Ziemia Kurpiowska" (WLKS ZK), a w 1978 r. również przy Wojewódzkim Międzyszkolnym Klubie Sportowym (WMKS). Były to czasy tuż po powstaniu województwa ostrołęckiego, że każdy pion sportowy chciał mieć własny klub o zasięgu wojewódzkim, stąd też Szkolny Związek Sportowy (SZS) miał WMKS, a Ludowe Zespoły Sportowe (LZS) WLKS "Ziemia Kurpiowska".

- Na pierwszy medal mistrzostw Polski lekkoatleci czekali aż do 1976 roku, kiedy to na Mistrzostwach Polski Juniorów, dziś nazywałoby się to U-20, złoty medal w oszczepie wynikiem 46,78 m wywalczyła Barbara Kulesza (MZKS Narew) trenowana przez trenera Zdzisława Olszewskiego. W następnym - 1977 roku w Łodzi srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, dziś U-18, w pięcioboju z wynikiem 5443 punkty zdobyła Małgorzata Seremek (MZKS Narew) trenowana przez Andrzeja Zadrożnego - wspomina UKS Siódemka Ostrołęka.Kolejne medale lekkoatleci zdobyli w 1980 roku. W Mistrzostwach Polski Juniorów w Łodzi Zbigniew Wiktorski (WLKS Ziemia Kurpiowska), trenowany przez Zdzisława Olszewskiego, wywalczył brązowy medal w rzucie oszczepem osiągając wynik 63,80 m. W Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych - także w Łodzi, Małgorzata Lendo (WLKS Ziemia Kurpiowska - trener Leszek Grzyb) skokiem na odległość 5,97 m zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w skoku w dal w tej kategorii wiekowej.

Odsłon: 8251
Komentarzy: 1
14:05, 26.05.2020r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Rekord Patrycji Przybysz

Rekord Patrycji Przybysz

W niedzielę troje reprezentantów Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki wystartowało w zawodach na warszawskim obiekcie Akademii Wychowania Fizycznego. Świetnie zaprezentowała się Patrycja Przybysz.

Nasi z trzema rekordami życiowymi

Nasi z trzema rekordami życiowymi

Reprezentanci Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki w wystartowali w zmaganiach w stolicy. Podopieczni Katarzyny i Konrada Szusterów wypadli bardzo dobrze. Troje poprawiło swoje dotychczasowe najlepsze wyniki w życiu.

Życiówki Kowalczyka i Szymczyk

Życiówki Kowalczyka i Szymczyk

Kolejne starty za przedstawicielami Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki. Podopieczni Bartosza Witkowskiego mierzyli się na stadionie stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego podczas III Warszawskiej Ligi Lekkoatletycznej. Spisali się bardzo dobrze.

Świetne wyniki OKLA w Warszawie i Białymstoku

Świetne wyniki OKLA w Warszawie i Białymstoku

Bardzo dobre wyniki zanotowali reprezentanci Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki w zawodach przeprowadzonych w Białymstoku i Warszawie. Podopieczni trenerów Katarzyny i Konrada Szusterów oraz Bartosza Witkowskiego wypełnili minima na Mistrzostwa Polski.

Lekkoatleci OKLA czekają na pierwsze starty

Lekkoatleci OKLA czekają na pierwsze starty

Reprezentanci Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki powrócili do regularnych treningów i nadrabiają zaległości. Podopieczni trenerów Katarzyny i Konrada Szusterów oraz Bartosza Witkowskiego szykują się również do pierwszy zaplanowanych zawodów.

» Wasze komentarze

a @ 14:21, 26.05.2020r. IP: *.*.231.218

zadna nowosc, bylo o tym na stronie Narwi

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo