Sobota, 4 lipca 2020 r., imieniny Malwiny, Izabeli, Aureliana

Ostrołęccy medaliści mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w latach 1980-1985

(fot. archiwum prywatne/UKS Siódemka Ostrołęka)

Uczniowski Klub Sportowy Siódemka Ostrołęka dzieli się lokalną historią lekkiej atletyki. Przedstawiamy ostrołęckich medalistów mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w latach 1980-1985. Poznaj historię i zobacz kto stawał na podium na arenie krajowej.

- Przez całą dekadę lat 80 lekkoatletyka w Ostrołęce istniała głównie w WMKS, który w 1989 roku przyjął nazwę MKS Jantar oraz w mniejszym zakresie do 1985 roku przy WLKS "Ziemia Kurpiowska". W tym też czasie w 1980 roku utworzone zostały klasy sportowe lekkoatletyczne w Szkole Podstawowej nr 2, a od 1985 r także w Szkole Podstawowej nr 7 - przypomina historię UKS Siódemka Ostrołęka.

Dzięki szkoleniu młodzieży w SP 2 i SP 7 oraz poszerzeniu obszaru działania o grupy szkoleniowe w Przasnyszu, Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowie, lekkoatleci zaczęli zdobywać coraz więcej medali na mistrzostwach Polski.

- W 1982 roku Aldona Zaręba wywalczyła złoto w skoku Mistrzostwach Polski Młodzików w Białymstoku. W następnym roku ta sama zawodniczka zdobyła tytuł Halowej Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych w skoku wzwyż. W stolicy kraju ostrołęczanka skoczyła na wysokość 169 cm. Na tych samych mistrzostwach Andrzej Kruczyk osiągnął wynik 6,85 m i zdobył brązowy medal w skoku w dal juniorów młodszych - wyjaśnia UKS Siódemka Ostrołęka.

W 1984 roku w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Warszawie ponownie brylowali ostrołęczanie. Arkadiusz Czarnecki wynikiem 196 cm wywalczył srebrny medal w skoku wzwyż. W tej samej konkurencji, ale wśród kobiet także srebrny medal wynikiem 167 cm zdobyła Agnieszka Piasta. Trzeci medal na tych mistrzostwach - tym razem brązowy wywalczył w dwuboju sprinterskim Andrzej Szczęsny - rywalizacja polegała na dwukrotnym przebiegnięciu 60 m. Zawodnik WMKS osiągnął na tym dystansie czasy 7,10 s i 7,21 s. W tym samym roku Arkadiusz Czarnecki w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych na otwartym stadionie w Poznaniu wynikiem 201 cm w skoku wzwyż zdobył tytuł Mistrza Polski.

JBB

Rok 1985 również przyniósł medale na szczeblu krajowym. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Rzeszowie sztafeta 4 x 100m mężczyzn zdobyła brązowy medal osiągając czas 43,80 s. Sztafeta WMKS, którą do zawodów przygotowywał trener Leszek Grzyb biegała w składzie Z. Krakowiecki, K. Grala, M. Załęski i Z. Pol. Z kolei Marek Klik z czasem 1:27,56 zdobył srebrny medal w biegu na 600 metrów podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Łodzi.