« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, Pawła, Miromira

Moja Ostrołęka

Aktualności

Stanisław Dzięgielewski odszedł w Dniu Matki. Za wcześnie (zdjęcia)

26 maja 2013 roku około godz. 13:00 wielki pasjonat sportu Stanisław Dzięgielewski uległ wypadkowi. Na drugim okrążeniu wyścigu kolarskiego pod Łodzią upadł na szosie, uderzając głową w przydrożny słupek. Zginął na miejscu. W tym roku mija dziewiąta rocznica jego śmierci. Cześć jego pamięci!!!


 

Stanisław Dzięgielewski (1953 - 2013) to urodzony w Obierwi pierwszy maratończyk na Kurpiowszczyźnie. Założyciel sekcji maratończyków w WLKS "Ziemia Kurpiowska" w Ostrołęce. Zajął drugie miejsce w II Maratonie Pokoju w 1980 r. Trener i wychowawca wielu mistrzów biegania i kolarstwa szosowego.

Reklama

Kolarstwo to jego druga pasja, ale zaczynał od biegania. Od najmłodszych lat biegał amatorsko już w Obierwi, gdzie urodził się i mieszkał w dzieciństwie. Sport był Jego tak ogromną  pasją, cieszył się tym że mógłby uczestniczyć w konkursach na temat wyników najlepszych sportowców zarówno polskich jak i zagranicznych. Pamiętał wyniki mistrzów, w wolnych chwilach oglądał w telewizji wszystkie igrzyska sportowe, czytał sportowe publikacje i czasopisma. Dekoracje mistrzów oglądał ze łzami wzruszenia, Mazurka Dąbrowskiego słuchał i płakał przy nim ze szczęścia "…bo to Polak wygrał."
Jego aktywność udzielała się innym. W latach 70-tych „zaraził” bieganiem kilku lekkoatletów w Ostrołęce, a jeden z jego przyjaciół, Waldek Pędzich – w 2008 r. został  mistrzem i rekordzistą Polski w biegach ultra długich, w biegu 24-godzinnym pokonał 243 km 621 metrów. Po biegu, udzielając wywiadu, dziękował swojemu dawnemu trenerowi Staszkowi, za to, że zaszczepił mu „to coś” , ten upór i charyzmę, które zaprowadziły go na mistrzowską ścieżkę.  „Dzięki temu, że spotkałem Staszka, zostałem mistrzem” – to jego słowa.
Stanisław Dzięgielewski był mieszkańcem Ostrołęcki do 1990 roku, kiedy to przeprowadził się do Wyszkowa i rozpoczął własną działalność gospodarczą oraz wspierał rozwój młodych sportowców (biegaczy i kolarzy). Sam zaczął również uprawiać kolarstwo. W kolarstwie nie odniósł większych sukcesów. Wypadek z 1982 roku i wiele innych przeszkód, nie pozwalały Mu poświęcić się sportowi bez reszty. Jednak nadal uprawiał kolarstwo. Pokonywał na rowerze bardzo długie dystanse, jego dzienny trening, pokonywany w chwilach wolnych, to 50-100 km.

Reklama

Stanisław Dzięgielewski  pozostanie w pamięci jako wzór uporu, systematycznej pracy, optymizmu oraz jako człowiek o bardzo przyjaznym charakterze. Bo tacy są Kurpie, prości ludzie z naszego sąsiedztwa, którzy poprzez swoje pasje, miłością do tradycji i regionu, zaangażowaniem, pracą rozsławiali i rozsławiają nasz region. Kurp nie jedno ma imię, bo odnajduje się w różnej dziedzinie, dlatego i w gronie sportowców nie mogło zabraknąć naszego przedstawiciela. Kultura fizyczna przynosiła i przynosi naszej krainie wiele powodów do zadowolenia i dumy. Nasza ziemia kurpiowska zrodziła wiele osób, z których może być dumna. W ich gronie znalazł się także Stanisław Dzięgielewski pochodzący naszej miejscowości. Warto więc jest nieco przybliżać takie sylwetki jak jego.

Tekst opracował Robert Niedzwiecki z relacji syna Rafała Dzięgielewskiego.

Reklama

Zobacz zdjęcia:
Stanisław Dzięgielewski

Więcej zdjęć: Stanisław Dzięgielewski

 

Odsłon: 13277
Komentarzy: 3
22:08, 26.05.2022r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Przyjemne 30 kilometrów przed nami. Wsiadaj na rower 2 maja

Przyjemne 30 kilometrów przed nami. Wsiadaj na rower 2 maja

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik oraz wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak zapraszają na rodzinny rajd rowerowy z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski. Wydarzenie odbędzie się 2 maja Oficjalne otwarcie uroczystości rozpocznie się o godz. 10:30 na scenie przy DH Kupiec. Będzie to okazja do otrzymania flagi Polski.

II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB (zdjęcia, wideo)

II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB (zdjęcia, wideo)

W niedzielę w Kadzidle odbyły się II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB. Wyścigi odbyły się pod honorowym patronatem wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego.

II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB. Weźmiesz udział?

II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB. Weźmiesz udział?

3 kwietnia w Kadzidle odbędą się II Mistrzostwa Kurpi w Kolarstwie MTB. Wyścig odbędzie się pod honorowym patronatem wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego. Początek o godz. 10:00. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy kochają jazdę na rowerze! Start nastąpi przy Skansenie Kurpiowskim przy ul. Słonecznej.

Ale było ściganie! (zdjęcia, wideo)

Ale było ściganie! (zdjęcia, wideo)

Klub Kolarski KK24h był organizatorem VI Wyścigu Noworocznym - Strefa Teodorowska - runda 3,5 km. Zmagania odbyły się 2 stycznia. Starcie pojawiło się kilkadziesiąt śmiałków, którzy zimą wsiedli na rower i ścigali się w gminie Rzekuń.

Wsiądź na rower 2 stycznia. Karczewski wykorzysta prezent spod choinki

Wsiądź na rower 2 stycznia. Karczewski wykorzysta prezent spod choinki

Klub Kolarski KK24h zaprasza do udziału w VI Wyścigu Noworocznym - Strefa Teodorowska - runda 3,5 km. Zmagania odbędą się 2 stycznia, początek o godz. 12:00. Właśnie wtedy wystartuje szósty kolarski wyścig noworoczny. 

» Wasze komentarze

Kurpie w sercu @ 10:20, 27.05.2022r. IP: *.*.31.115

Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce wciąż czeka na jego imię!!! Działajcie Panowie Radni!!!

kolo @ 12:21, 27.05.2022r. IP: *.*.157.90

"Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce wciąż czeka na jego imię!!! Działajcie Panowie Radni!!!"

nie doczekasz się za kadencji eksperta!

Rowerzysta @ 16:28, 27.05.2022r. IP: *.*.179.66

Jestem za

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

ReklamaNajnowsze wideo