« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, Pawła, Miromira

Moja Ostrołęka

Aktualności

Jak uprawianie sportu pomaga zachować zdrowie fizyczne i psychiczne?

O tym, że sport to zdrowie, wiadomo nie od dzisiaj. Już w starożytności dbano o kondycję fizyczną, doskonaląc przy tym ciało i ducha. Pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na ogólnie rozumiane dobre samopoczucie został potwierdzony wieloma badaniami, obejmującymi różne grupy społeczne.


Co więc sprawia, że osoby aktywne zachowują sprawność, żyją dłużej i szczęśliwiej? 

Wpływ na zdrowie fizyczne.

Regularny wysiłek fizyczny wykazuje wszechstronne działanie na organizm człowieka.

Redukuje masę ciała.

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej jest przyczyną otyłości, która zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II oraz pogarsza jakość życia. Regularny wysiłek fizyczny wykazuje działanie odwrotne. Pomaga spalić zbędne kalorie, usprawniając tym samym funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej i lipidowej organizmu. Przekłada się to na mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz kształtowanie pięknej sylwetki.

Reklama

Zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Cholesterol LDL ma swój udział w patogenezie powstawania blaszki miażdżycowej. Odkłada się on w niej, tworząc pewnego rodzaju wzniesienia w świetle tętnic, które utrudniają przepływ krwi. W przypadku oderwania się takiej blaszki może ona wraz z krwią powędrować do serca bądź mózgu, powodując tym samym zgon pacjenta. Sport sprawia, że ilość cholesterolu LDL się obniża. Podnosi się natomiast poziom lipoprotein HDL, które określane są jako dobry cholesterol i mają działanie przeciwmiażdżycowe.

Obniża ciśnienie krwi.

Ćwiczenia wzmacniają serce. Silniejsze i sprawniejsze serce lepiej radzi sobie z tłoczeniem krwi. Efektywność działania tego ważnego organu przekłada się na obniżenie ciśnienia tętniczego, zapobiegając nadciśnieniu i jego niebezpiecznym konsekwencjom zdrowotnym.

Wzmacnia mięśnie i kości.

Obciążenie, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu, działa na organizm mobilizująco. Kości stają się mocniejsze, a komórki mięśniowe ulegają hipertrofii. Każdy wysiłek fizyczny wpływa na poprawę sprawności układu kostno-mięśniowego. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wykonywać poprawnie. Informacji dotyczących danych dyscyplin szukać można nie tylko u trenerów personalnych, ale też w łatwo dostępnych miejscach w internecie. Dobrze jest używać w tym celu wiarygodnych źródeł, takich jak Fit2Fit.pl, które pozwolą świadomie wejść w świat sportu. Nauka dobrej techniki i wskazówki praktyczne są nieocenione dla każdego, kto chce, aby wysiłek nie był daremny, stale przynosił zamierzone korzyści i nie prowadził do kontuzji, którym da się zapobiec.

Reklama

Wpływ na zdrowie psychiczne.

Średniowieczny poeta Juwenalis użył sformułowania: "W zdrowym ciele zdrowy duch". Ma ono niepodważalne przełożenie na rzeczywistość. Badacze z całego świata udowadniają, że wysiłek fizyczny obniża ryzyko depresji, zaburzeń lękowych oraz chorób neurodegeneracyjnych. Pomaga także lepiej radzić sobie ze stresem i poprawia nastrój. Wytwarzane podczas ćwiczeń dopamina oraz endorfiny niwelują napięcie i zmniejszają skutki stresu, co przekłada się na lepsze relacje z otoczeniem i samym sobą.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści przynosi regularny ruch, warto znaleźć ćwiczenia, które sprawiają nam najwięcej przyjemności i wykonywać je często oraz regularnie. Nie ma dużego znaczenia, którą dyscyplinę wybierzemy. Ważne jest, aby być w tym konsekwentnym. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, poświęcanie 30 minut dziennie na wybraną aktywność fizyczną przynosi znaczące efekty zdrowotne. Dobrze jest więc poświęcić chwilę i dbać o siebie każdego dnia!

Artykuł sponsorowany

Odsłon: 70
Komentarzy: 0
11:30, 23.06.2022r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Skuteczna i bezpieczna aktywność fizyczna? Jazda na rowerze!

Skuteczna i bezpieczna aktywność fizyczna? Jazda na rowerze!

Siedzący tryb życia to problem dla wielu osób. Zwłaszcza gdy wiąże się z nim unikanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Po pewnym czasie zaczynają doskwierać plecy, waga staje się zbyt wysoka, a kondycja jest tylko wspomnieniem. Chcesz ten odwrócić? Kup rower.

Przeszczep włosów - zmiana nie do poznania

Przeszczep włosów - zmiana nie do poznania

Wypadanie włosów dotyka tysięcy osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż dziedziczne łysienie jest najczęstszą przyczyną, nadmierna utrata włosów może również wynikać z wielu innych czynników, w tym hormonów, niedoborów składników odżywczych lub stresu.

Jak wybrać odpowiednie rolki?

Jak wybrać odpowiednie rolki?

Wraz z nadejściem wiosny coraz chętniej decydujemy się na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taka forma spędzania wolnego czasu niesie za sobą wiele korzyści - zarówno dla naszego ciała, jak i dla samopoczucia.

Korki piłkarskie Nike. Jak wybrać odpowiednie?

Korki piłkarskie Nike. Jak wybrać odpowiednie?

Na boisku bez korków ani rusz. Buty piłkarskie dbają o odpowiednią przyczepność na murawie, ale nie tylko. Mogą pomagać w opanowaniu piłki, w dryblingach czy strzałach. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Jednym z najpopularniejszych producentów korków piłkarskich jest Nike.

Jak wybrać kancelarię adwokacką?

Jak wybrać kancelarię adwokacką?

 Skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika coraz częściej staje się koniecznością. Właściwie każdy z nas - prędzej czy później - spotyka się z problemami prawnymi, które wymagają odpowiedniej reakcji.

» Wasze komentarze

Brak komentarzy

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

ReklamaNajnowsze wideo