« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Moja Ostrołęka

Aktualności

Stanisław Dzięgielewski odszedł w Dniu Matki. Za wcześnie (zdjęcia)

26 maja 2013 roku około godz. 13:00 wielki pasjonat sportu Stanisław Dzięgielewski uległ wypadkowi. Na drugim okrążeniu wyścigu kolarskiego pod Łodzią upadł na szosie, uderzając głową w przydrożny słupek. Zginął na miejscu. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci. Cześć jego pamięci!




Stanisław Dzięgielewski (1953 - 2013) to urodzony w Obierwi pierwszy maratończyk na Kurpiowszczyźnie. Założyciel sekcji maratończyków w WLKS "Ziemia Kurpiowska" w Ostrołęce. Zajął drugie miejsce w II Maratonie Pokoju w 1980 r. Trener i wychowawca wielu mistrzów biegania i kolarstwa szosowego.

Reklama

Kolarstwo to jego druga pasja, ale zaczynał od biegania. Od najmłodszych lat biegał amatorsko już w Obierwi, gdzie urodził się i mieszkał w dzieciństwie. Sport był Jego tak ogromną  pasją, cieszył się tym że mógłby uczestniczyć w konkursach na temat wyników najlepszych sportowców zarówno polskich jak i zagranicznych. Pamiętał wyniki mistrzów, w wolnych chwilach oglądał w telewizji wszystkie igrzyska sportowe, czytał sportowe publikacje i czasopisma. Dekoracje mistrzów oglądał ze łzami wzruszenia, Mazurka Dąbrowskiego słuchał i płakał przy nim ze szczęścia "…bo to Polak wygrał."
Jego aktywność udzielała się innym. W latach 70-tych „zaraził” bieganiem kilku lekkoatletów w Ostrołęce, a jeden z jego przyjaciół, Waldek Pędzich – w 2008 r. został  mistrzem i rekordzistą Polski w biegach ultra długich, w biegu 24-godzinnym pokonał 243 km 621 metrów. Po biegu, udzielając wywiadu, dziękował swojemu dawnemu trenerowi Staszkowi, za to, że zaszczepił mu „to coś” , ten upór i charyzmę, które zaprowadziły go na mistrzowską ścieżkę.  „Dzięki temu, że spotkałem Staszka, zostałem mistrzem” – to jego słowa.
Stanisław Dzięgielewski był mieszkańcem Ostrołęcki do 1990 roku, kiedy to przeprowadził się do Wyszkowa i rozpoczął własną działalność gospodarczą oraz wspierał rozwój młodych sportowców (biegaczy i kolarzy). Sam zaczął również uprawiać kolarstwo. W kolarstwie nie odniósł większych sukcesów. Wypadek z 1982 roku i wiele innych przeszkód, nie pozwalały Mu poświęcić się sportowi bez reszty. Jednak nadal uprawiał kolarstwo. Pokonywał na rowerze bardzo długie dystanse, jego dzienny trening, pokonywany w chwilach wolnych, to 50-100 km.

Reklama

Stanisław Dzięgielewski  pozostanie w pamięci jako wzór uporu, systematycznej pracy, optymizmu oraz jako człowiek o bardzo przyjaznym charakterze. Bo tacy są Kurpie, prości ludzie z naszego sąsiedztwa, którzy poprzez swoje pasje, miłością do tradycji i regionu, zaangażowaniem, pracą rozsławiali i rozsławiają nasz region. Kurp nie jedno ma imię, bo odnajduje się w różnej dziedzinie, dlatego i w gronie sportowców nie mogło zabraknąć naszego przedstawiciela. Kultura fizyczna przynosiła i przynosi naszej krainie wiele powodów do zadowolenia i dumy. Nasza ziemia kurpiowska zrodziła wiele osób, z których może być dumna. W ich gronie znalazł się także Stanisław Dzięgielewski pochodzący naszej miejscowości. Warto więc jest nieco przybliżać takie sylwetki jak jego.

Tekst opracował Robert Niedzwiecki z relacji syna Rafała Dzięgielewskiego.

Reklama

Zobacz zdjęcia:
Stanisław Dzięgielewski

Więcej zdjęć: Stanisław Dzięgielewski

Odsłon: 9721
Komentarzy: 2
20:12, 26.05.2023r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Kordel otarła się o podium

Kordel otarła się o podium

W Kamionie niedaleko Sochaczewa odbyły się finały wojewódzkie Szkolnych Igrzysk Sportowych w biegach przełajowych. Startowały w nich zawodniczki UKS Siódemka Ostrołęka, które w tych zawodach reprezentowały swoje szkoły.

Magdalena Bokun podjęła ważną decyzję (zdjęcia)

Magdalena Bokun podjęła ważną decyzję (zdjęcia)

27-latka jest jedną z najlepszych zawodniczek w skoku w dal. Magdalena Bokun obecnie reprezentuje barwy AZS-u AWF Katowice. W momencie zakończenia sezonu halowego zakończyła współpracę z Robertem Nazarkiewiczem.

Szybka Martyna Budziłek. Ale rekord!

Szybka Martyna Budziłek. Ale rekord!

W minioną sobotę w Ustce odbyły się mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m. W zmaganiach kobiet wystąpiła zawodniczka Siódemki Ostrołęka. Martyna Budziłek zaprezentowała się ze znakomitej strony.

Dąbrowski spełnionym sportowcem

Dąbrowski spełnionym sportowcem

Kolejny sukces 34-latka rodem z Borawego. Mieszkaniec Rzekunia wraz z kolegami zdobył drużynowe mistrzostwo Polski podczas zmagań na 10 000 m, które odbyły się w Ustce. To 20 medal w karierze Przemysława Dąbrowskiego. 

Ola na kadrze. Trenuje w Spale

Ola na kadrze. Trenuje w Spale

Utalentowana zawodniczka Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki Elektro-Energetyka przygotowuje się do sezonu. Aleksandra Dobkowska przebywa na zgrupowaniu kadry narodowej skoku wzyż.

» Wasze komentarze

Mix @ 20:40, 26.05.2023r. IP: *.*.53.200

Przecież to 10 rocznica, a nie 9

MK @ 09:48, 27.05.2023r. IP: *.*.252.48

Dłuższy tekst o Stanisławie i więcej zdjęć z kolekcji syna Rafała Dzięgielewskiego znajduje się na stronie KOLARSTWOOSTROLECKIE . pl

Zapraszam do lektury.

Gratuluję Robertowi pomysłu organizacji jutrzejszego biegu.

Uważam, że PÓŁMARATON KURPIOWSKI w Ostrołęce, imienia Stanisława Dzięgielewskiego powinien odbywać się zawsze w maju tak jak od początku istnienia tej imprezy!
Czyli obecnie w rocznicę śmierci Stanisława.

Podjęcie decyzji o przesunięciu Półmaratonu na wrzesień było złą decyzją.
Patron zginął 26 MAJA i w okolicy tej daty (w maju) powinien odbywać się Półmaraton Jego imienia.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich biegaczy i życzę jutro pięknej pogody.

» Dodaj komentarz




Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Najnowsze wideo