Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

El. MŚ: 5:0 z San Marino

(fot. PZPN)

Reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo w eliminacjach do mistrzostw świata. Biało-czerwoni wygrali 5:0 ze zdecydowanym outsiderem grupy H - zespołem San Marino. Postawa polskiej drużyny pozostawiała jednak wiele do życzenia.

Od początku spotkania inicjatywa należała do biało-czerwonych, którzy często gościli w polu karnym rywali, ale nie potrafili stworzyć sobie klarownej sytuacji do zdobycia bramki. Gdy już dochodzili do sytuacji strzeleckich, to dobrze w bramce San Marino spisywał się Simoncini. Bramkarz gości bronił między innymi strzały Krychowiaka i Lewandowski.

Podopieczni Waldemara Fornalika, aby wyjść na prowadzenie potrzebowali rzutu karnego. W 20. minucie sędzia podyktował jedenastkę za zagranie ręką jednego z zawodników San Marino. Rzut karny, z dużymi problemami wykorzystał Lewandowski.

Siedem minut później było 2:0. Tym razem na listę strzelców wpisał się drugi z zawodników Borussii Dortmund, który wystąpił w tym meczu - Łukasz Piszczek. Prawy obrońca polskiej drużyny wykorzystał płaskie zagranie Mierzejewskiego. Jak się później okazało, była to ostatnia bramka w pierwszej połowie.

Cztery minuty po przerwie sędzia po raz drugi podyktował rzut karny dla polskiej drużyny, ponownie za zagranie ręką. I tym razem z jedenastu metrów piłkę do siatki posłał Lewandowski. W kolejnych minutach gra biało-czerwonych nie zachwycała.

W 61. minucie udało się jednak zdobyć czwartego gola. Do bramki trafił wprowadzony kilka chwil wcześniej na boisko Teodorczyk, który wykorzystał bardzo dobre podanie Grosickiego. Była to jednak jedna z nielicznych sytuacji.

Biorąc pod uwagę klasę przeciwnika, kolejne bramki wydawały się kwestią czasu. Tym razem Polacy grali zupełnie bez pomysłu. Swoje niezadowolenie na trybunach wyrażali również kibice, którzy momentami wręcz dopingowali drużynę San Marino.

W doliczonym czasie gry padła piąta bramka. Do bramki trafił Kosecki, który wykorzystał podanie Lewandowskiego.

Polska - San Marino 5:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Lewandowski (k.) 21. 2:0 Piszczek 28. 3:0 Lewandowski (k.) 50. 4:0 Teodorczyk 61. 5:0 Kosecki 90+2.

Żółte kartki: Polska - Polanski 43., Krychowiak 47., Milik 54. San Marino- Alessandro Della Valle 19., Alex Della Valle 55., Bollini 68., Gasperoni 85.

Polska: Boruc – Piszczek, Salamon (87. Wasilewski), Glik (46. Kosecki), Wawrzyniak – Grosicki, Krychowiak, Polanski, Mierzejewski – Milik (59. Teodorczyk), Lewandowski

San Marino: Simoncini - Alex Della Valle (80. Buscarini), Palazzi, F. Vitaioli, Alessandro Della Valle, Gasperoni, M. Vitaioli, Bollini , Valentini, Coppini (57. Bacciocchi), Selva (50. Rinaldi)

Sędzia: Ken Henry Johnsen (Norwegia)