Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Polska przegrała, Anglia jedzie na mundial

Reprezentacja Polski przegrała swoje ostatnie spotkanie w tych eliminacjach. Polacy przegrali na Wembley z reprezentacją Anglii 0:2 po bramkach Wayne Rooneya i Stevena Gerrarda. Synowie Albionu awansowali dzięki temu z pierwszego miejsca na przyszłoroczny mundial.

W pierwszych minutach spotkania gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, uważnie grały linie defensywne obu jedenastek. Dłużej przy piłce utrzymywali się podopieczni Roya Hodgsona, natomiast Biało-czerwoni wyczekiwali na okazje do wyprowadzania kontraktów. Z jednym z nich w dziewiątej minucie wyszedł Robert Lewandowski, ale długi rajd zakończył zbyt słabym strzałem.

Anglicy odpowiedzieli zdecydowanie groźniejszym uderzeniem Welbecka, ale poradził sobie z nim Szczęsny. W 14. minucie ponowie groźnie było pod bramką gospodarzy, ale Sobota z boku pola karnego trafił tylko w boczną siatkę. Kilka minut później piłka nieznacznie minęła bramkę polskiej drużyny po zagraniu Gerrarda z rzutu wolnego. W 23. minucie drużyna Waldemara Fornalika wypracowała sobie najlepszą sytuację. Po szybkim kontrataku, w świetnej sytuacji znalazł się Robert Lewandowski, ale uderzył obok słupka.

W kolejnych minutach inicjatywę przejęli Anglicy i zepchnęli naszą drużynę do głębokiej defensywy. W 27. minucie ładnym strzałem sprzed pola karnego popisał się Townsend, ale piłka trafiła w poprzeczkę. Dobijać próbował jeszcze Welbeck, ale trafił prosto w Szczęsnego. W 35. minucie bramkarz polskiej drużyny ponownie powstrzymał Welbecka, który tym razem wychodził na sytuację sam na sam. Kilka chwil później groźnie uderzał Rooney, ale ponownie na posterunku był Szczęsny.

Ataki angielskiej drużyny przyniosły efekt w 41. minucie. Wówczas gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Rooney, który strzałem głową wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Bainesa z lewego skrzydła.

W drugiej połowie drużyna Roya Hodgsona starała się kontrolować wydarzenia na boisku. Biało-czerwoni w porównaniu do pierwszej połowy, dłużej utrzymywali się przy piłce, ale niewiele z tego wynikało. Najlepszą okazję do zdobycia bramki ponownie zmarnował Robert Lewandowski, który nie zdołał skierować piłki do siatki mając przed sobą tylko Harta.

Anglicy również mieli swoje okazje do zdobycia drugiego gola, ale świetnie w bramce polskiego zespołu spisywał się Szczęsny, który efektownie bronił uderzenia Rooneya i Welbecka. Gospodarze definitywnie rozstrzygnęli spotkanie w 88. minucie. Wówczas w pole karne wpadł Steven Gerrard i mimo asysty trzech polskich obrońców, zdołał skierować piłkę do bramki.

Anglia - Polska 2:0 (1:0)
1:0 Rooney 41.
2:0 Gerrard 89.