« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 16 lutego 2020 r., imieniny Danuty, Julianny, Daniela

Moja Ostrołęka

Aktualności

Ratownicy WOPR-OS o bezpieczeństwie w ferie

WOPR-OS z okazji ferii zimowych zorganizowało cykl spotkań w ostrołęckich szkołach. Jedno z nich z młodzieżą odbyło się w Gimnazjum 2, a prezes Dariusz Małkowski przedstawił główne zasady, których trzeba przestrzegać nad akwenami wodnymi pokrytymi lodem.


W spotkaniu z prezes WOPR-OS wzięło udział blisko trzystu uczniów, którzy z uwagą przysłuchiwali się wskazówkom ratownika wodnego oraz oglądali filmy prezentujące akcje ratujące życie. Głównym przesłaniem spotkania był apel do młodzieży, aby nie wchodziła na lód na akwenach, który może być bardzo niebezpieczny.

 

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że lód jest bardzo kruchy, a przysypany śniegiem może być pułapką. Wystarczy trochę nieuwagi, aby doprowadzić do nieszczęścia.
- Przede wszystkim należy pamiętać że każde wejście na lód niesie ze sobą ryzyko załamania się pokrywy lodowej - podkreśla prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski. - Nie należy więc tego robić. - Względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości a lód powinien być przejrzysty ponieważ ma wtedy mocniejszą strukturę. Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegu, na środku jeziora woda zamarza najpóźniej przez co lód będzie tam cieńszy.Warto pamiętać, że lód nie zamarza tak samo we wszystkich miejscach i po wejściu na akwen wodny może spotkać na przykra niespodzianka. Jak są zatem rady dla osób, które na tym lodzie się już znalazły?
- Poruszając się po lodzie róbmy to ostrożnie i powoli, nie trzymajmy rąk w kieszeni - podkreśla prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski. - Jeśli słyszymy, że lód trzeszczy to wróćmy na brzeg to samą drogą, którą przyszliśmy. Jeśli pokrywa lodowa się pod nami załamuje pamiętajmy aby szeroko rozłożyć ręce tak aby wpadając do wody nie dostać się pod lód, zachowajmy spokój i wzywajmy pomocy, Jeśli to możliwe spróbujmy wypełznąć na lód i doczołgać się do brzegu.

 

Warto pamiętać również o pomocy dla osób, które znalazły się na zamarzniętym akwenie wodnym i potrzebują pomocy.
- Jeśli jesteśmy świadkami wypadku na lodzie, to w pierwszej kolejności wezwijmy pomoc (nr alarmowe: 112, 999, 998, 997), jeśli to możliwe to doczołgajmy się w pobliże poszkodowanego i z bezpiecznej odległości podajmy mu np. szalik, kij, sanki itp. - dodaje prezes WOPR-OS.

 

Podczas spotkania z młodzieżą prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski przypominał również wszystkich, że jeśli w naszej ocenie akcja ratunkowa wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem narażenia własnego życia to jej nie podejmujemy tylko czekamy na służby ratunkowe, które wezwaliśmy.

WOPR-OS w Ostrołęce w swoich zasobach posiada sprzęt, który może być wykorzystany do działań ratowniczych na obszarach wodnych pokrytych lodem i utrzymuje swoją gotowość ratowniczą przez cały rok. Za naszym pośrednictwem ratownicy WOPR-OS składają życzenia miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Odsłon: 3091
Komentarzy: 2
09:33, 30.01.2016r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Złote medale młodych pływaczek UKS Piątka

Złote medale młodych pływaczek UKS Piątka

Najmłodsze zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka Ostrołęka wzięły udział w trzeciej edycji mistrzostw Mazowsza w pływaniu. Zawody pod patronatem prezydenta Ciechanowa zgromadziły ponad 470 pływaków z 31 klubów z całego kraju.

Angelika Wikieł na pływackich mistrzostwach kraju

Angelika Wikieł na pływackich mistrzostwach kraju

Zawodniczka sekcji pływania ostrołęckiej Narwi w dniach 18-22 grudnia rywalizowała na mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Angelika Wikieł startowała na trzech dystansach w konkurencjach stylem klasycznym - 50, 100 i 200 metrów.

Grudniowie starty ostrołęckiej Squatiny

Grudniowie starty ostrołęckiej Squatiny

Kolejne udane starty mają za sobą zawodnicy ostrołęckiej Squatiny. W grudniu młodzi pływacy wystartowali w trzech turniejach, w Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowie i Warszawie, gdzie zdobyli ponad czterdzieści medali. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.

Cztery medale UKS Piątka w Ciechanowie

Cztery medale UKS Piątka w Ciechanowie

Ponad 300 pływaków rywalizowało na ciechanowskiej pływalni MOSiR w Grand Prix Ciechanowa z okazji XXI-lecia klubu MPKS Orka. Ostrołękę reprezentowali zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka, którym podczas zawodów udało się zdobyć cztery medale.

Angelika Wikieł z medalem w Pucharze Polski

Angelika Wikieł z medalem w Pucharze Polski

Najlepsi pływacy z kraju rywalizowali w ubiegły weekend na poznańskiej pływalni w Arena Grand Prix Pucharu Polski. Z dobrej strony w zawodach zaprezentowała się zawodniczka z sekcji pływania ostrołęckiej Narwi - Angelika Wikieł, która wróciła do domu z medalem.

» Wasze komentarze

Nauczyciel @ 10:35, 30.01.2016r. IP: *.*.50.239

Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Panie Darku dziękujemy.

rodzic @ 01:32, 31.01.2016r. IP: *.*.130.77

Panie Darku wielki szacunek za wszystko to co Pan robi dla naszych dzieciaków od wielu lat.

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Łubudu

Serafin

Najnowsze wideo