« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 30 września 2020 r., imieniny Honoriusza, Wery, Hieronima

Moja Ostrołęka

Aktualności

Ratownicy WOPR-OS o bezpieczeństwie w ferie

WOPR-OS z okazji ferii zimowych zorganizowało cykl spotkań w ostrołęckich szkołach. Jedno z nich z młodzieżą odbyło się w Gimnazjum 2, a prezes Dariusz Małkowski przedstawił główne zasady, których trzeba przestrzegać nad akwenami wodnymi pokrytymi lodem.


W spotkaniu z prezes WOPR-OS wzięło udział blisko trzystu uczniów, którzy z uwagą przysłuchiwali się wskazówkom ratownika wodnego oraz oglądali filmy prezentujące akcje ratujące życie. Głównym przesłaniem spotkania był apel do młodzieży, aby nie wchodziła na lód na akwenach, który może być bardzo niebezpieczny.

 

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że lód jest bardzo kruchy, a przysypany śniegiem może być pułapką. Wystarczy trochę nieuwagi, aby doprowadzić do nieszczęścia.
- Przede wszystkim należy pamiętać że każde wejście na lód niesie ze sobą ryzyko załamania się pokrywy lodowej - podkreśla prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski. - Nie należy więc tego robić. - Względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości a lód powinien być przejrzysty ponieważ ma wtedy mocniejszą strukturę. Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegu, na środku jeziora woda zamarza najpóźniej przez co lód będzie tam cieńszy.


Esprit

Warto pamiętać, że lód nie zamarza tak samo we wszystkich miejscach i po wejściu na akwen wodny może spotkać na przykra niespodzianka. Jak są zatem rady dla osób, które na tym lodzie się już znalazły?
- Poruszając się po lodzie róbmy to ostrożnie i powoli, nie trzymajmy rąk w kieszeni - podkreśla prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski. - Jeśli słyszymy, że lód trzeszczy to wróćmy na brzeg to samą drogą, którą przyszliśmy. Jeśli pokrywa lodowa się pod nami załamuje pamiętajmy aby szeroko rozłożyć ręce tak aby wpadając do wody nie dostać się pod lód, zachowajmy spokój i wzywajmy pomocy, Jeśli to możliwe spróbujmy wypełznąć na lód i doczołgać się do brzegu.

 

Warto pamiętać również o pomocy dla osób, które znalazły się na zamarzniętym akwenie wodnym i potrzebują pomocy.
- Jeśli jesteśmy świadkami wypadku na lodzie, to w pierwszej kolejności wezwijmy pomoc (nr alarmowe: 112, 999, 998, 997), jeśli to możliwe to doczołgajmy się w pobliże poszkodowanego i z bezpiecznej odległości podajmy mu np. szalik, kij, sanki itp. - dodaje prezes WOPR-OS.

 

Podczas spotkania z młodzieżą prezes WOPR-OS Dariusz Małkowski przypominał również wszystkich, że jeśli w naszej ocenie akcja ratunkowa wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem narażenia własnego życia to jej nie podejmujemy tylko czekamy na służby ratunkowe, które wezwaliśmy.

WOPR-OS w Ostrołęce w swoich zasobach posiada sprzęt, który może być wykorzystany do działań ratowniczych na obszarach wodnych pokrytych lodem i utrzymuje swoją gotowość ratowniczą przez cały rok. Za naszym pośrednictwem ratownicy WOPR-OS składają życzenia miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Odsłon: 3145
Komentarzy: 2
09:33, 30.01.2016r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Ratownicy WOPR-OS powrócili do treningów

Ratownicy WOPR-OS powrócili do treningów

Reprezentanci Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe WOPR-OS powrócili do treningów i już planują starty w zawodach. Podopieczni trenera Dariusza Małkowskiego trenują pięć razy w tygodniu na basenie w Ostrowi Mazowieckiej.

Ratownicy z nadziejami na jesienne starty

Ratownicy z nadziejami na jesienne starty

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego WOPR-OS od blisko trzech miesięcy trenują indywidualnie i czekają na możliwość regularnych treningów na basenie. Większość tegorocznych imprez została odwołana, kilka przeniesiono na inny termin.

Pływacy WOPR-OS nagrodzeni za ciężką pracę i osiągnięcia z poprzedniego roku

Pływacy WOPR-OS nagrodzeni za ciężką pracę i osiągnięcia z poprzedniego roku

Trzech podopiecznych trenera Dariusza Małkowskiego zdobyło w minionym roku wiele medali. Mateusz Adamowski, Kamil Bojarski i Hubert Nakielski, z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce, zostali docenieni również przez prezydenta.

Utytułowana pływaczka ze stypendium sportowym. Sto lat Angelika!

Utytułowana pływaczka ze stypendium sportowym. Sto lat Angelika!

Angelika Wikieł ma za sobą udane starty w 2019 roku. Prezydent Łukasz Kulik postanowił wynagrodzić ciężką pracę pływaczki i przyznał jej stypendium sportowe. Podopieczna swojej starszej siostry Manueli zdobyła m.in. trzy złote medale podczas Grand Prix Polski.

Ferie zimowe w ostrołęckim Aquarium

Ferie zimowe w ostrołęckim Aquarium

Dzieci i młodzież szkolna z województwa mazowieckiego od poniedziałku 10 lutego rozpoczynają zimową przerwę w nauce. Teraz mogą wypocząć spędzając aktywnie czas m.in. w Aquarium. Zobacz jaką ofertę, dla uczniów i rodzin, przygotował ostrołęcki park wodny.

» Wasze komentarze

Nauczyciel @ 10:35, 30.01.2016r. IP: *.*.50.239

Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Panie Darku dziękujemy.

rodzic @ 01:32, 31.01.2016r. IP: *.*.130.77

Panie Darku wielki szacunek za wszystko to co Pan robi dla naszych dzieciaków od wielu lat.

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo