Przed Euro 2016: Polska bez bramek z Litwą

Kamil Glik
Kamil Glik
(fot. ASInfo)

Bezbramkowym remisem zakończyło się ostatnie towarzyskie spotkanie reprezentacji Polski przed rozpoczęciem finałów Mistrzostw Europy. Podopieczni Adama Nawałki w Krakowie rywalizowali z Litwą. Kontuzji w spotkaniu doznał podstawowy zawodnik Kamil Grosicki.

Ostatni mecz kontrolny przed wyjazdem polskiej reprezentacji do Francji upłynął pod znakiem braku w wyjściowej jedenastce Biało-czerwonych Roberta Lewandowskiego oraz Łukasza Piszczka. Jednakże od pierwszej minuty zawody zaczął Grzegorz Krychowiak i trzeba przyznać, że zagrał bardzo dobry mecz.

Jeśli ktoś oczekiwał po postawie podopiecznych Adama Nawałki festiwalu goli w boju z północnymi-wschodnimi sąsiadami, to musiał czuć rozczarowanie i niedosyt po zakończeniu spotkania. W pierwszej części gry Biało-czerwoni nie stworzyli sobie praktycznie żadnej klarownej sytuacji. Ponadto kilka razy mieli małe problemy w defensywie.

W końcowych fragmentach pierwszej połowy okazję na rozwiązanie worka z golami mieli co prawda Kamil Grosicki oraz Krychowiak. Jednakże żadna z tych prób nie zakończyła się powodzeniem Polaków i ostatecznie do szatni na przerwę oba zespoły udały się z bezbramkowym remisem.

Na drugą połowę wyjściowa jedenastka Biało-czerwonych została skorygowana o trzy zmiany. Na placu gry zameldowali się Artur Boruc, Bartosz Salamon oraz Tomasz Jodłowiec i ten ostatni po centrze Grosickiego mógł w 55 minucie zdobyć bramkę, ale jego próbę obronił Emiljus Zubas, wciąż było zatem 0:0.

Wysoki stan oblężenia litewskiej "świątyni" miał z kolei miejsce na przełomie 58 a 60 minuty. Najpierw gola po bardzo dobrej dwójkowej akcji mógł strzelić Błaszczykowski, ale piłka po jego uderzeniu trafiła w słupek. Chwilę później szczęścia uderzeniem z dystansu szukał Jodłowiec, ale próba legionisty została zablokowana.

Tymczasem w 68 minucie okazję do zaprezentowania swoich nieprzeciętnych umiejętności miał Boruc. Golkiper na co dzień broniący barw Bournemouth w świetnym stylu obronił uderzenie sprzed pola karnego Lukasa Spalvisa, dzięki czemu kibice polskiego zespołu mogli odetchnąć z ulgą. Z kolei w 74 szansę na pokonanie bramkarza rywali miał Wawrzyniak, ale ostatecznie jego akcja nie dała efektu.

Dziesięć minut przed końcem boiskowej rywalizacji piłkę do siatki skierował Milik, ale w związku z tym, że Sławomir Peszko nieprzepisowo poradził sobie z Georgasem Freidegaimasem, to ostatecznie trafienie wychowanka Rozwoju Katowice nie zostało zaliczone i jedenasty w historii bój reprezentacji Polski z Żółto-zielonymi zakończył się piątym remisem.

Więcej informacji o Euro 2016 w serwisie Goal.pl.

Polska - Litwa 0:0

Polska: Fabiański (46. Boruc) - Kapustka, Glik (46. Salamon), Cionek, Wawrzyniak - Błaszczykowski (74. Jędrzejczyk), Krychowiak (85. Zieliński), Mączyński (46. Jodłowiec), Starzyński, Grosicki (77. Peszko) - Milik

Litwa: Zubas - Vaitkunas, Girdvainis, Freidgeimas, Baravykas (60. Slavickas), Zulpa (90. Kazlauskas), Slivka (69. Norvilas), Kuklys (46. Paulius), Novikovas, Cernych (50. Valskis), Spalvis