Sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

El. MŚ: Lewandowski zgasił Rumunię!

Lewandowski ustrzelił hat-tricka
(fot. Grzegorz Wajda)

W szóstej serii gier walki o przepustkę gry na pierwszy w historii mundial w Europie Wschodniej reprezentacja Polski pokonała Rumunię 3:1 na PGE Narodowym w Warszawie. Wszystkie gole dla polskiej drużyny strzelił Robert Lewandowski.

W klasyfikacji najlepszych strzelców w historii polskiej piłki Grzegorza Latę, mając już 45 trafień na koncie. Polski zespół do pierwszego starcia w rundzie rewanżowej eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata przystępowali z celem, którym było wjechanie na autostradę do Rosji, na której można się rozpędzić i być już o krok od Wież Kremla będących symbolem Moskwy.

Pierwsze trzy kwadranse rywalizacji upłynęły przede wszystkim pod znakiem świetnej postawy dwóch polskich pomocników w osobach Krzysztofa Mączyńskiego i Piotra Zielińskiej. Obaj świetnie rozgrywali i popisywali się świetnymi podaniami w kierunku niezwykle szybkiego Kamila Grosickiego. Szczególnie wiślak rozgrywał bardzo dobrą partię, ale pomocnik Napoli nie był dużo gorszy.

Tymczasem goście zagrali bardzo zachowawczo. Nie dziwią zatem opinie w stylu: "Że nawet Dracula częściej wychodził z grobu niż Rumuni z obrony do ataku". Nie dość, że w polskiej twierdzy polska nie przegrała od ośmiu spotkań, to jeszcze rumuńska drużyna nie robiła zbyt wiele, aby tę serię przerwać.

Wynik rywalizacji został otwarty w 29. minucie, gdy rzut karny wykorzystał kapitan Biało-czerwonych. Lewandowski sam wywalczył "jedenastkę", a następnie z zimną krwią skierował futbolówkę do siatki, dając wszystkim, że chce zostać najlepszym strzelcem w historii polskiej piłki. Lider Włodzimierz Lubański ma 47 strzelonych goli.

Natomiast tuż przed przerwą Mączyński po zderzeniu z jednym z zawodników rywali musiał opuścić plac gry. W jego miejsce na murawie zameldował się Grzegorz Krychowiak, który jednocześnie miał okazję rozegrać w 2017 roku więcej minut w reprezentacji, niż w Ligue 1.

Po zmianie stron Lewandowski podwyższył prowadzenie polskiego zespołu, wykorzystując dośrodkowanie Zielińskiego z rzutu rożnego. Napastnik Bayernu Monachium popisał się fenomenalnym uderzeniem głową w 57. minucie, ale na tym 28-latek nie poprzestał. Lewandowski w 62. minucie skompletował hat-tricka, wykorzystując rzut karny po przewinieniu na Zielińskim.

Trzynaście minut przed końcem podstawowego czasu rywalizacji goście zdobyli bramkę. Na listę strzelców wpisał się Bogdan Stancu. To była jednak wszystko, na co było stać Rumunów. Do końca zawodów wynik rywalizacji nie zmienił się i piąte zwycięstwo Biało-czerwonych w eliminacjach stało się faktem.

W tabeli grupy E podopieczni Nawałki mają aktualnie 16 punktów, wyprzedzając drugą w klasyfikacji Czarnogórą o sześć "oczek". Swój kolejny mecz Biało-czerwoni rozegrają pierwszego wrześnie na Telia Parken w Kopenhadze z Danią, a trzy dni później w stolicy Polski z Kazachstanem.

Polska - Rumunia 3:1 (1:0)
Bramki: Lewandowski 29. (k.), 57. 72. (k.) - Stancu 77.

Polska: Szczęsny - Piszczek, Thiago Cionek, Pazdan, Jędrzejczyk, Mączyński (44. Krychowiak), Linetty (72. Milik), Błaszczykowski, Zieliński (82. Teodorczyk), Grosicki, Lewandowski

Rumunia: Tataruşanu - Latovlevici (60. Grozav), Toşca, Sapunaru, Chiriches, Benzar, Chipciu (59. Stanciu), Marin (79. Hanca), Pintilii, Stancu, Andone

Więcej informacji o meczu w portalu Goal.pl.