Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Mundial: Francja już tylko o krok od finału!

Raphael Varane
(fot. Grzegorz Wajda)

Reprezentacja Francji została pierwszym półfinalistą Mistrzostw Świata Rosja 2018 - podopieczni Didiera Deschampsa pokonali w Niżnym Nowogrodzie 2:0 (1:0). Bramki dla ekipy Trójkolorowych zdobyli Raphael Varane i Antoine Griezmann.

Francuzi we wtorek w półfinale zmierzą się ze zwycięzcą spotkania Brazylii z Belgią. Oscar Tabarez został zmuszony do wykonania jednej zmiany - urazu nie zdołał do końca wyleczyć Cavani, który został zastąpiony przez Stuaniego. Na wymianę jednego zawodnika zdecydował się także Didier Deschamps - zamiast Matuidiego, mogliśmy oglądać Tolisso.

Na pierwszą wartą odnotowania sytuację trzeba było poczekać kwadrans - po dośrodkowaniu z prawego skrzydła piłkę zgrał Giroud, a kompletnie niepilnowany Mbappe niepotrzebnie się "podpalił" i uderzył głową nad bramką. W 36 minucie pierwszy strzał oddali Urugwajczycy, ale próbę Vecino wybronił bez większych problemów Lloris.

Varane daje prowadzenie

Pięć minut przed przerwą, Francuzi zdołali otworzyć wynik - po dośrodkowaniu Griezmanna z rzutu wolnego, celną główkę zanotował Varane. Po raz pierwszy na tym mundialu, Urugwajczycy musieli gonić wynik. Podopieczni trenera Tabareza za wszelką cenę chcieli doprowadzić do wyrównania - zaczął Nandez, którego uderzenie z dystansu wyłapał Lloris. Chwilę później, bramkarz Tottenhamu musiał już wykazać się większym kunsztem, odbijając po centrze z rzutu wolnego mierzony strzał głową Caceresa. Dobić mógł jeszcze Godin, ale obrońca Atletico posłał futbolówkę w trybuny.

Wielbłąd Muslery
Kwadrans po zmianie stron, Trójkolorowi wykonali kolejny krok w kierunku półfinału, jednak przy sporym udziale bramkarza Urugwaju. Na uderzenie zza pola karnego zdecydował się Griezmann, a futbolówka przełamała ręce źle interweniującego Muslery. W 73 minucie zwycięstwo Francuzów mógł przypieczętować Tolisso, który mając sporo wolnego miejsca przed polem karnym, posłał piłkę nad poprzeczką. Urugwajczycy w końcówce nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce Llorisa i to Trójkolorowi we wtorek zagrają w Sankt Petersburgu - przeciwnikiem Francji będzie Brazylia lub Belgia.

Urugwaj - Francja 0:2 (0:1)
Bramki: Varane 40., Griezmann 61.

Urugwaj: Muslera - Laxalt, Godin, Gimenez, Caceres - Bentancur (59. Rodriguez), Vecino, Torreira, Nandez (73. Urreta) - Stuani (59. Gomez), Suarez

Francja: Lloris - Lucas, Umtiti, Varane, Pavard - Kante, Pogba - Tolisso (80. N'Zonzi), Griezmann (90+3. Fekir), Mbappe (87. Dembele) - Giroud

Cała relacja z meczu o więcej informacji o mistrzostwach świata w Rosji w portalu Goal.pl