« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 18 czerwca 2021 r., imieniny Elżbiety, Marka, Amandy

Moja Ostrołęka

Aktualności

Co zrobić, gdy dziecko boi się jechać na wycieczkę szkolną?

Lęki – każdy z nas ma jakieś. Nie dziwmy się więc swoim dzieciom, że i one boją się rzeczy, które my, dorośli, przyjmujemy ze stoickim spokojem, a nawet z nutką ekscytacji.


Wycieczki szkolne dla dzieci są czasem przyczyną strachu. Czy uzasadnionego? To właśnie do rodzica należy zweryfikowanie tego i podjęcie odpowiednich kroków.

Reklama

Poznaj źródło dziecięcego lęku

Najprostszym sposobem na przekonanie się, dlaczego kilkulatek nie chce się wybrać z klasą na wycieczkę, choćby tylko jednodniową, jest rozmowa. Rozmawiać należy nie tylko w sytuacjach zapalnych, ale codziennie, wysłuchując dziecko z uwagą i interesując się jego problemami. Wtedy najłatwiej je poznać i zrozumieć.

Dziecko wrażliwe emocjonalne może mieć problem z wyrażeniem tego, co powoduje u niego strach, ale otoczone odpowiednią troską i wsparciem rodziców być może przełamie się. Czasem okazuje się, że dziecko boi się surowej nauczycielki i nie chce być narażone na pozostawanie pod jej opieką poza szkołą – środowiskiem, w którym czuje się bezpieczne. A może źródłem lęku są szkolni koledzy, którzy dokuczają dziecku? Najczęściej jednak dzieci boją się po prostu podejmowania wyzwań, nawet tych błahych, nie wymagających żadnej specjalnej inwencji z ich strony.

Reklama

Jakie działania podjąć?

Wycieczki szkolne z pewnością odbędą się jeszcze niejednokrotnie w życiu dziecka. Zamiast separować dziecko od problemu, warto przekonać je, że mogą one stać się źródłem pięknych wspomnień. Możesz zaproponować dziecku (oraz wychowawcy), że pojedziesz razem z klasą na wycieczkę jako opiekun. Takie rozwiązanie nie należy jednak do najlepszych, ponieważ chodzi o to, by wzmocnić w dziecku poczucie własnej wartości i otworzyć je na nowe wyzwania. Dlatego lepiej umacniać w nim przekonanie, jakie jest samodzielne i odważne. Na przykład przypomnieć sytuację, gdy wybrało się samodzielnie do sklepu, czy chwalić za każdym razem, gdy nieproszone posprząta swój pokój lub namaluje ładny obrazek.

Reklama

Jak pracować z dzieckiem bojącym się wyjazdu?

Takie dzieci, które boją się wszystkiego wcale nie są ewenementem. Ich prawidłowy rozwój społeczny zależy jednak od tego, jak rodzice poradzą sobie z kwestią socjalizacji. Wycieczki szkolne to jeden z elementów wychowania, przez który maluch uczy się samodzielności, rozwiązywania drobnych problemów, radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. To bardzo ważne umiejętności, niezbędne w życiu dorosłym. Dlatego nie należy uginać się i nie wysyłać malca na wycieczki z klasą, a raczej pracować nad jego samopoczuciem. Nie można zagwarantować pociesze, że na wycieczce nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, ale za to można nauczyć, jak sobie w takich sytuacjach radzić - na przykład jeślizgubi się lub poczuje się niedobrze w autokarze.

Dziecko wrażliwe wymaga większego wsparcia dorosłych, ale zazwyczaj gdy znajdzie się już na wycieczce, płynnie wchodzi w jej rytm i cieszy się nią podobnie jak równieśnicy, a w przyszłości wspomina ją bardzo przyjemnie.

 

Artykuł sponsorowany

Reklama

Odsłon: 1707
Komentarzy: 0
08:57, 03.02.2021r.

« Powrót do strony głównej


» Powiązane artykuły

Materace w Warszawie - jaki model będzie odpowiedni dla singla?

Materace w Warszawie - jaki model będzie odpowiedni dla singla?

Przy wyborze materaca dla singla ogranicza nas tak naprawdę tylko budżet. Nie musimy zwracać uwagi na potrzeby drugiej osoby, tylko wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i będzie po prostu wygodny. Warto jednak przed zakupem rozważyć pewne aspekty. Czym kierować się przy wyborze materaca dla singla?

Marynarki damskie - najciekawsze propozycje na nadchodzący sezon.

Marynarki damskie - najciekawsze propozycje na nadchodzący sezon.

W nadchodzącym sezonie wiosennym 2021 do świata mody damskiej wkroczy mnóstwo rewelacji. Przez wiele tygodni dziewczyny wybierały komfortowe stylizacje do pracy w domu, dlatego wiele z nich oczekuje na powiew nowości w modzie. 

Rusza sezon na skoki spadochronowe. Jak skoczyć ze spadochronem?

Rusza sezon na skoki spadochronowe. Jak skoczyć ze spadochronem?

Wiosna to czas, gdy znów otwierają się ośrodki spadochroniarskie. To też dobry moment, aby zrealizować swoje marzenie o skoku ze spadochronem. Sezon spadochroniarski trwa zwykle od marca aż do października. Zimą, ze względu na warunki atmosferyczne, skoki nie są organizowane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru?

Kupno roweru to jeden z najlepszych sposobów na wydanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Nie ma chyba nic bardziej satysfakcjonującego, niż długa wyprawa rowerowa, po której czujemy każdy mięsień swojego ciała. Jednak wygoda i komfort naszych podróży rowerowych w głównej mierze zależy od tego, w jaki sposób dobierzemy sobie konkretny model.

Bezpieczne pływanie - wybierz bojki do pływania

Bezpieczne pływanie - wybierz bojki do pływania

Uczysz się pływać, a może masz dzieci i planujesz wyjazd nad morze? Nawet, jeśli umiesz pływać, ale chcesz uprawiać ten sport w morzu, to przemyśl zainwestowanie w profesjonalne bojki. Dzięki nim zapewniasz sobie maksymalne bezpieczeństwo i wygodę.

» Wasze komentarze

Brak komentarzy

» Dodaj komentarz
Redakcja serwisu Moja Ostrołęka nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

ŁubuduNajnowsze wideo